Epocha bazénů a aquacenter ještě končit nemusí – nová technologie jim umožní výrazně šetřit vodou i energií

Vypadá to, že epocha bazénů a aquacenter má celkem na mále. Mohou za to především drahé energie, které jejich provoz stále více a více prodražují. Vše by ovšem mohla změnit aktuální novinka.

Technologie vyvinutá v ČR totiž výrazně šetří vodu a energie a může se tedy velmi rychle stát právě oním rozhodujícím faktorem pro udržení bazénů v provozu.

Voda z bazénů a její využití

Je to první a zcela revoluční technologie, která mění způsob nakládání s vodou a výrazně šetří provozní náklady všech. Je to vlastně unikátní recyklační linka bazénových vod, která je dílem českých vývojářů a technologů a v České republice je také vyráběna.

Foto: Pixabay

Úspora vody až 97 %

Mnohem lepší však bude, pokud necháme hovořit čísla. Poprvé ji použil Berounský aquapark Laguna, kde díky této technologii ušetří až 20 000 m3 ročně. To je opravdu úctyhodné číslo a rozhodně by to mělo mít pozitivní dopad na cenu vstupného. Velmi dobrou zprávou je i to, že voda je v celém systému recyklována bez použití chemických látek.

Dokonce není nutné doplňovat žádné provozní náplně – tak šikovný tento způsob recyklace je.. Společně s recyklací vody snižuje tato unikátní recyklační linka bazénových vod výrazně i náklady na její ohřev. Celá investice se provozovateli za dobu životnosti technologie vrátí až 5krát.a to je další dobrá zpráva.

„Nad tímto zařízením jsme začali přemýšlet před třemi lety při diskusi v rámci jednoho veletrhu. Protože léta pracujeme v tomto oboru, hledali jsme cestu, jak zachránit velké množství vody která v rámci pochopitelných hygienických předpisů končí v kanalizaci jako odpadní voda. Tak jsme si to rozkreslili a začali jsme na tom postupně pracovat. Všechno vycházelo, použité technologie zaručovaly, že by vše mělo být v pořádku. Naše výpočty nám potvrdila i řada kontrolních měření, odběrů a analýz a máme z toho velkou radost,“ říká jednatel společnosti, která za tuto unikátní recyklační linkou bazénových vod stojí, Jaromír Kafka.

Zdroj: https://berounsky.denik.cz/ctenar-reporter/technologie-vyvinuta-v-cr-vyrazne-setri-vodu-a-energie-ma-ji-berounsky-aquapark.html, https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/technologie-vyvinuta-v-cr-vyrazne-setri-vodu-a-energie-muze-byt-rozhodujicim-faktorem-pro-udrzeni-bazenu-v-provozu/2285614

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.