Zámek Dětenice: I v prosinci jsou zde návštěvníci vítáni

Na okraji Českého ráje leží ve vzdálenosti dvacet kilometrů od Jičína obec Dětenice. Její historie se začala psát už hodně dávno, někdy v 11. století. Dominantou obce je barokní stejnojmenný zámek, zámecký pivovar a středověká krčma. Tento zámecký resort je lákadlem pro návštěvníky i pro filmaře. Zámek si zahrál už v několika pohádkách, naposledy to bylo ve filmu Princ Mamánek.

Z historie zámku Dětenice

Na místě dnešního zámku stávala původně dřevěná tvrz, později přebudovaná na kamennou v gotickém slohu, což dodnes dokládají raně gotické sklepy a zbytky zámecké věže. V 16. století byla tvrz přestavěna renesančně. Tehdy byla ve vlastnictví rodu Křineckých z Ronova, kteří ale po Bílé hoře museli jako nekatolíci emigrovat a majetek jim byl zabaven. Zámek Dětenice v dražbě koupil Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti se jeho majitelem stal Valštejnův synovec.

Zámek se dočkal v 18. století pozdně barokní úpravy, v 19. století byl rozšířen zámecký park. V roce 1948 byl zámek Dětenice zestátněn a přestal sloužit jako panské sídlo, protože se to v nově budovaném socialistickém státě nehodilo. Byla v něm tedy zřízena učňovská zahradnická škola a potom internátní zvláštní škola.

Od roku 1998 je zámek Dětenice v soukromých rukách a započala se jeho rekonstrukce. V současné době je zámek přístupný veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek. Součástí Zámeckého resortu je ale také středověká krčma, hotel, pivovar a muzeum piva.

Co je na zámku Dětenice k vidění

Zpřístupněno je na zámku Dětenice čtrnáct zařízených pokojů. Návštěvníci se v nich mohou obdivovat nástěnným malbám, barokním a rokokovým štukům. Zámecký interiér představuje vkus a životní styl šlechty v 18. století na typickém venkovském sídle. Zajímavá je sbírka tři sta padesáti kusů zbraní maltézských rytířů, jež pocházejí nejčastěji z období třicetileté války. Za návštěvu ovšem stojí i přilehlý park, kde rostou dendrologicky vzácné dřeviny. Vstupné do parku je ve výši 60 korun. Pokud si ale zakoupíte jakoukoliv prohlídku zámku, je vstupné do parku pak zdarma.

Interiér zámku Dětenice. Foto autor: Matěj Baťha; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:D%C4%9Btenice_152.jpg

Zámek Dětenice je přístupný i v prosinci, a to o sobotách a nedělích, od 11:00 do 17:00 hodin. V sobotu každou celou hodinu jsou připraveny Čertovské prohlídky, v neděli pak Prohlídka s pohádkovou bytostí každou lichou hodinu. Prohlídka zámku a pivovar vyjde dospělého na 250 korun, děti do 11 let platí 110 korun, mládež do 18 let pak zaplatí 140 korun stejně jako senioři.

Silvestr ve středověkém stylu

Nemáte ještě program na letošní Silvestr? Ve středověké krčmě Dětenice zažijete vítání nového roku ve stylu „šokujícího středověku“. Chybět nebudou pobudové a žebráci, inkviziční proces ani poprava oběšením, pochopitelně všechno pouze hrané. Nový rok přivítáte sektem, půlnoční čočkou s uzeným masem a ohňostrojem. Silvestrovský balíček do Středověké krčmy je ale třeba předem rezervovat.

Zdroj: https://www.detenice.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Btenice_(z%C3%A1mek)

Zámek Dětenice. Náhledové foto autor: Matěj Baťha; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:D%C4%9Btenice_185.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.