Ceny na Staromáku jsou opět pro Čechy

Staroměstský orloj

Praha je pro spousty z nás synonymem vysokých cen nejrůznějších služeb. Mnozí byli ostatně zvyklí navštívit hlavní město a zdlouhavě hledat třeba restaurace, kde by se bylo možné najíst a napít za rozumné peníze. Především v centru hlavního města se to příliš nedařilo. Nyní je situace kvůli koronavirové pandemii zcela odlišná. Na Staroměstském náměstí se dá najíst za pouhých 125 korun. Budete-li si chtít dát pivo, vyjde vás na Prahu velmi nezvyklých 40 korun. 

Dříve bylo jinak

Podstatně dráž. Některé podniky na Staroměstském náměstí dokázaly prodat i banální pokrmy za doslova astronomické ceny. Vždyť jen klasika v podobě smaženého sýra s bramborami či hranolky vyšla na neuvěřitelných 280 korun. Pivo jste si mohli dát za 80 korun. Pokud milujete po dobrém obědě kávu, pak jste se celkově mohli za svou obědovou kratochvíli dostat klidně i na 500 korun, což rozhodně není málo.

PivoPivo: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pokles cen až o dvě třetiny

Ceny poklesly až o nějaké dvě třetiny. Když si vezmeme udávaný příklad, pak se dostáváme až na polovinu standardních cen v dané lokalitě. Dolů musely jít fakticky všechny podniky, protože by je konkurenční boj zřejmě ještě více zmáčkl.

Lidé chodí, ale…

Provoz to jen tak nezachrání. Tržby fakticky pokryjí pouze náklady na nájem. Další náklady už pokryty být nemusejí. Majitelé restaurací už nedočkavě vyhlížejí otevření hranic a klientelu z jiných zemí. Otázkou však zůstává, do jaké míry budou jejich lokály zaplněny…

Staroměstský orloj: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.