Cesta z Liberce přes rozhlednu Liberecké výšiny k pozůstatkům skalního hrádku Jezdec

Při návštěvě Liberce i s dětmi stojí za to se podívat do zdejší zoologické zahrady nebo navštívit zábavní centrum Babylon, kde je dostatek atrakcí pro celou rodinu. Neméně zajímavé je ale i liberecké okolí – třeba hora Ještěd s proslulým televizním vysílačem ve tvaru hyperboloidu od architekta Karla Hubáčka. Na jeho interiéru se podílel nedávno zemřelý architekt Otakar Binar. Asi čtyři kilometry od centra Liberce se na hranici chráněné krajinné oblasti Jizerské hory nacházejí zbytky skalního hrádku Jezdec. Co takhle se sem udělat vycházku?

Hrádek Jezdec

Liberec má za sebou dlouhou historii, která se začala psát na konci 13. století. Na obchodní cestě z Čech do Lužice zde vznikla osada. Prvními známými vlastníky tohoto území byli saští Bieberštejnové, kteří do Čech přišli z Míšeňského markrabství. Mimo jiné vlastnili Frýdlant, Nymburk, Tuchoraz, Chotěbuz a statky v Lužici a ve Slezsku.

Za jejich vlády byl během 14. a 15. století vystavěn na žulovém ostrohu Žulového vrchu nad řekou Černá Nisa skalní hrádek Jezdec. Dnes je součástí liberecké čtvrti Kateřinky. Hrádek nejspíš hlídal obchodní cestu z Liberce do Frýdlantu. Jednalo se o dřevěnou stavbu, což dokládají záseky a prohlubeň ve tvaru obdélníku ve skále. Hrádek na skále byl od okolí chráněn valem a příkopem.

Z Lidových sadů k hrádku Jezdec

Na hrádek Jezdec se můžete vypravit pěšky. Jako výchozí bod poslouží vyhlídková věž Lidové sady, která se nachází u východu z liberecké zoologické zahrady. Je 32 metrů vysoká, a pokud se budete chtít kochat pohledem na Ještěd a Jizerské hory, budete muset vystoupat po 155 schodech. Od rozhledny je to ke skalnímu hrádku Jezdec asi 3,2 kilometry pěší chůzí. Půjdete po žlutě značené trase, jež vás dovede až k hradu. Po 610 metrech narazíte na přístřešek pod Libereckou výšinou. Bylo by škoda si neudělat odbočku na rozhlednu, která je vzdálená asi 400 metrů.

Rozhledna Liberecká výšina. Foto: SchiDD, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liberec-Liebiegwarte-04.jpg

Liberecká výšina

Rozhledna Liberecká výšina vypadá jako středověký hrad, vysoká je 25 metrů, nahoru vede 107 schodů. Na její výstavbu byly použité kamenné kvádry ze zbořených středověkých domů v Norimberku. Vstupné na rozhlednu stojí 20 korun, otevřená je od pondělí do neděle od 10:30 do 22:00 hodin. Nachází se zde i hotel s restaurací, tak je možné se tu občerstvit.

Z rozhledny Liberecká výšina lze dále pokračovat po žluté trase směrem k hrádku Jezdec. Je to odtud 2,5 kilometru. Cestou narazíte na Mlynářův kříž jako památku na mlynáře Antonína Jägera z horské vesnice Rudolfov, který zemřel v roce 1864. Až se budete nacházet v prostorách bývalé skalního hrádku Jezdec, tak s jeho historií se pojí pověst o loupeživém rytíři Černém Jírovi, který zde sídlil po husitských válkách. Rytíři se zachtělo krásné dívky, kterou unesl. Aby se zbavil svých pronásledovatelů, skočil s koněm ze skály, na které hrad stál. Do skály se obtisklo koňské kopyto, což dalo hradu jméno Jezdec.

Zdroj: mapy.cz, https://www.jizerky.cz/dr-cs/27699-skalni-vyhlidka-jezdec.html

Hrádek Jezdec. Náhledové foto: Martin Veselka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jezdec_(Reitstein)_-_poz%C5%AFstatky_skaln%C3%ADho_hr%C3%A1dku_nad_Kate%C5%99inkami_u_Liberce_(20).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.