Zadar Chorvatsko

Chorvatský Zadar nabídne unikátní spojení starého a nového – starobylé památky tu přímo vrůstají do moderních budov

Oblast Středomoří je nejrůznějších starověkých památek plná. Byzance, období římské i předrománské… Ať už navštívíte jakékoliv letovisko, pravděpodobně na ně narazíte hned za hradbami svého rekreačního letoviska.

Ovšem existují i místa, kde se staré a nové světy prolínají. Archeologické památky tu nejsou odsunuty do pozice kuriozity obehnané výstražnou páskou, ale přirozeně se začleňují do celkové koncepce okolního prostoru – už jen z toho důvodu „že tu byly dřív.“ A přesně tohoto konceptu se drží i chorvatský Zadar.

Románský pilíř, který získal ve středověku nevšední využití

Pojďme se například podívat do jeho historického centra. Najdete tu sloup, který už na první pohled odkazuje do dob antiky. Dříve patřil ke kolonádě větší než fotbalové hřiště. Ovšem ve středověku tak trochu změnil účel – stal se z něj totiž pranýř. Dnes je posledním pozůstatkem kdysi velkolepé římské stavby.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Předrománská kaple přímo v místní kavárně

Za zcela jiným požitkem musíte zamířit na Narodni trg alias hlavní náměstí. Už cestou sem zjistíte, že panelová výstavba mnohde uhýbá zbytkům dřívějších staveb, případně je citlivě obkružuje. A platí to i pro kavárnu, která vyrostla doslova okolo půvabné předrománské kaple. Jde o součást místní reality- nikdo to nebere jako nic výjimečného. A vy se tak při popíjení kávy můžete pokochat uměním dávno zemřelých obyvatel města.

Nechybí ani moderní koncepce architektury

Ne, nemluvíme teď o panelácích z 50. let, ale o docela nové turistické atrakci. Mořské varhany tu hrají už od roku 2005. Jde vlastně o průduchy v chodníku, do jejichž útrob byly umístěny plastové píšťaly. A hraje na ně jenom oceán – nikdo jiný. Čím silnější příboj, tím lepší zvuk. Jak prosté.

Zdroj Náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *