Co znamenají čísla a kódy na palubní vstupence?

Let

Zjistit všechny údaje na letence může být pro několik jedinců velkou výzvou. Co znamenají všechna ta čísla a písmena na letenkách? Ujišťujeme vás, že po prostudování následujících řádků budete nepochybně moudřejší…

Čárový kód

Čárový kód, nazývaný BCPB, se nejčastěji nachází na levé straně jízdenky. Nejčastěji se kontroluje u vstupu a významně urychluje přípravu nástupu do letadla. Skener také zaznamenává část údajů, které ovlivňují letovou skupinu. Takto mohou bez námahy zjistit, kolik cestujících nastoupilo, jaká místa jsou obsazena a kolik věcí bylo odbaveno.

Váš speciální identifikátor

Na palubním lístku neboli palubní vstupence objevíte šestimístný alfanumerický kód. Často se jedná o váš PNR (Traveler Title Reference), dešifrovaný jako odkaz na titul cestujícího nebo rezervační kód. Tento kód vás odlišuje jako jedinečného cestujícího a obsahuje mimo jiné údaje o vašich preferencích ohledně stravování během letu nebo jiných mimořádných požadavcích, o vašem letovém řádu nebo o tom, zda cestujete ve skupině.

Kód a číslo letu (FLIGHT NO)

Číslo letu je na letence uvedeno dvěma velkými písmeny a čtyřmístným kódem. Písmena označují kód letadla. Číslo letu navíc uvidíte na letových tabulích.

Bezpečnostní kódy

Pokud je na vaší palubní vstupence razítko „SSSS“, můžete být pravděpodobně podrobeni dodatečné kontrole. Tento kód ukazuje další bezpečnostní riziko. Terminály letadel kontrolují cestující podle záznamů Centra pro kontrolu strachu a nemocí. Několik cestujících je náhodně vybráno ke kontrole.

Stopover

Pokud máte na palubní vstupence uveden S/O, bude na vašem letu mezipřistání. Několik terminálů letadel je rájem zábavy. Někde jinde je mnohem lepší vyrazit ven.

Čas nástupu a brána

Na vaší jízdence je uveden také čas nástupu — čas, kdy se otevřou brány pro nástup. Dveře odkazují na vchod, ke kterému máte jít na terminálu letadla, abyste nastoupili do letadla. Nestresujte se, na každém letišti jsou brány označeny.

Letenka
Foto: Flickr

Třída a sedadlo

Class odkazuje na třídu, ve které poletíte. Nejčastěji se setkáte s přiřazením Y — ekonomická třída / economy class. Seat je zpravidla označena velkým písmenem, za kterým následuje číslo řady. Většina letadel má 3 sedadla na levém a 3 na pravém. Přiřazení k sedadlům je následující: A (okénko), B (prostřední), C (ulička) a skupina písmen D (ulička), E (prostřední), F (okénko).

Sloupce jsou očíslovány od kokpitu k ocasu letadla. Na dálkových letech, kdy se létá ve velkých letadlech, se mohou způsoby sezení a značení lišit.

Zdroje info: invia.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay