Cyklopruh a cyklokoridor nejsou to samé. Cyklistům mnohdy uhýbáte zbytečně, respektovat by měli oni vás

Cyklopruh a cyklokoridor, Cyklopruh, cyklokoridor, cyklisté, doprava

Cyklopruh a cyklokoridor nejsou to samé. Cyklistům mnohdy uhýbáte zbytečně, respektovat by měli oni vás . Orientace v městských ulicích může být náročná, zejména když se různé typy jízdních pruhů a koridorů kříží a překrývají.

To se stává obzvláště náročným a kritickým, pokud jde o pochopení rozdílů mezi cyklistickými pruhy a cyklistickými koridory, z nichž každý má jedinečná pravidla a důsledky pro cyklisty i řidiče.

Co je to cyklopruh?

Cyklistický pruh, označený kódem V 14, je speciálně určen pro jízdní kola a je často vymezen výrazným dopravním značením (bílé šipky a symboly jízdního kola). Tyto pruhy mohou mít také jedinečně zbarvený povrch (například červený), aby se zvýšila jejich viditelnost a odlišení od běžných jízdních pruhů. Primárním účelem cyklistického pruhu je zajistit bezpečnou a výhradní cestu pro cyklisty a minimalizovat jejich interakci s motorovou dopravou.

Foto: Pixabay

Co je to cyklokoridor?

Cyklokoridor, označený jako V 20, není určen pouze cyklistům. Místo toho označuje oblasti, kde je významný jak výskyt cyklistů, tak i motorových vozidel. Tyto koridory upozorňují řidiče, že sdílejí silnici s velkým počtem cyklistů, a kladou důraz na opatrnost – ale nic víc.

Cyklopruhvs. cyklokoridor

V cyklopruhu (V 14) mají cyklisté vyhrazený prostor a jejich právo na cestu je chráněno. Vozidla mohou do těchto pruhů vjíždět za určitých podmínek, například při odbočování, ale vždy musí dát přednost cyklistům.

Naopak cyklistické koridory (V 20) vyžadují vzájemný respekt a opatrnost, protože se jedná o sdílené prostory bez jakýchkoli dodatečných pravidel. Cyklisté na nich rozhodně přednost nemají.

 

Zdroj: https://besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Cykliste/Dam-respekt/Cykloznaceni, https://hnutispolecne.cz/blog/jake-jsou-rozdily-mezi-cyklopruhy-cyklokoridory

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.