Cyklovýlet v okolí Valtic

Mikulov

Jihomoravské Valtice jsou ideální základnou pro výlety na kole. Zdejší krajina má zvláštní kouzlo a ať se vydáte jakýmkoliv směrem, všude povede cesta.  A na jednu takovou cestu se vydáme.  Bude to cesta za nejhezčími výhledy.

První cíl Svatý kopeček v Mikulově

Tento cyklovýlet směřuje k několika rozhledovým bodům mezi Mikulovem, Lednicí a Valticemi. Trasa měří skoro 70 km a první cílem je Svatý kopeček v Mikulově.  Do Mikulova se dostanete přes úvaly, kde po sléze cyklotrasa začíná kopírovat bývalý signální plot v hraničním pásmu. Mikulov asi není potřeba představovat, město ležící na úbočí Pavlovských vrchů, kterému dominuje krásný zámek.  Pokud budete následovat zelenou značku, přijedete na Svatý kopeček, kde budete mít město a celou okolní krajinu, jako na dlani.  Z tohoto vrcholu pokračujte kolem zatopeného lomu, po modře značené stezce, přes vinohrady až do Sedlece.  Tady už budete u rybníku Nesyt. Můžete vystoupat na novou vyhlídkou věž a po cestě pokračovat podél rybníka k Hlohovci.

Mikulov

Přes vinohrady

Významnou křižovatku cyklotras tvoří Hraniční Zámeček. Odtud byste se mohli vrátit zpět do Valtic, ale byla by to škoda. Čekají vás totiž ještě další vyhlídky, kterými jsou rozhledny Dalibor a Maják.  Stoupání přes vinohrady vám dá možná pořádně zabrat, ale ten výhled na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže, ten stojí za to.

Valtice

Návrat do Valtic

Návrat bude přes Rakvice, po loukách a skrze lesy kolem řeky Dyje do Lednice.  Lužní lesy jsou prosyceny vůní kopřiv, trávy a bahna.  Jedná se o jednu z unikátních přírodních oblastí, kde žijí třeba volavky, bobři nebo brouk Roháč, který je našim největším broukem.  Do centra lednického parku se sice nedostanete, ale pěšky můžete navštívit ještě předposlední rozhlednový bod a to Minaret. Na cestě z Lednice u Mlýnského rybníka čeká poslední rozhledna trasy, dřevěná pozorovatelna.  A tady už se vám objeví cesta zpět do Valtic.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.