Den svatého Patrika – Kdo byl svatý Patrik a proč se k jeho svátku vážou trojlístky a množství piva?

Den svatého Patrika: Říká se mu také Věrozvěst Irů nebo Apoštol Irska. Svatý Patrik se narodil na přelomu 4. a 5. století do bohaté rodiny v římské části Británie, tedy Walesu. Přesné datum ani rok není známo a historici se o ně přou. Jeho otec byl vysokým státním úředníkem a také jáhnem a dědeček knězem. Přes tyto kořeny vedl jako mladý prostopášný a bezbožný život.

V 16 letech ho zajali nájezdníci a prodali do otroctví do Irska, kde strávil 6 let. Během nich se obrátil k bohu, dle svých zápisků, které zanechal, dostal vnuknutí, ze zajetí uprchl, aby se později do Irska vrátil jako misionář šířící křesťanství, což se mu velmi dobře dařilo.

Proč je tak uctívaný

Během svého života založil na 300 kostelů a uctíván začal být v Irsku prakticky ihned po své smrti. Je patronem i jiných zemí třeba Anglie, Švábska a východního Štýrska. Rovněž je uctívám v Austrálii, Novém Zélandu, Severní Americe, či ve francouzských městech Lérins a Rouen. Patronem jej zve také mnoho cechů, například kováři, havíři, kadeřníci či bednáři. Dnes se jeho svátek slaví 17. března (v den, kdy údajně zemřel).

Trojlístky a čtyřlístky na každém rohu

Trojlístky jsou symbolem Irska a jsou spojovány s posvátným způsobem života. Podle legendy je trojlístek symbolem Svatého Patrika, který použil tento symbol k vysvětlení svaté Trojice během svého náboženského vyučování v Irsku. Trojlístek je tedy považován za symbol irského křesťanství.

Čtyřlístky jsou také spojovány s Irskem a jsou považovány za šťastné. Podle pověsti najít čtyřlístek znamená štěstí a štěstí v lásce. I když čtyřlístky nejsou přímo spojeny se Svatým Patrikem, jsou stále populární v Irsku a jsou často používány jako dekorace a suvenýry. A během svátku jsou často vidět oba tyto symboly najednou.

Foto: Pixabay

Zvyky na Den svatého Patrika

A na jaké zajímavé symbol se můžete při tomto svátku těšit?

Zelená barva

V tento den se lidé oblékají do zelené, vše je vyzdobeno zelenou, jedí se zelená jídla a pijí se zelené nápoje, například pivo. Co není zelené, nazeleno se obarví.

Čtyřlístky a trojlístky

Při oslavě svátku svatého Patrika jsou jetelové trojlístky všude. Lidé je mají připíchnuté na šatech, namalované na tvářích nebo vyšité na oblečení. Dávají se i do jídel a pití. Čtyřlístky jsou tu pak prostě pro štěstí.

Průvody a oslavy

V tento den se v mnoha městech konají slavnostní průvody s alegorickými vozy, hudebníky a tanečníky. V průvodu jdou lidé převlečení za víly, leprikóny a jiné skřítky z irských bájí. Slaví se venku na ulicích i ve všech hospůdkách, barech a restauracích, a to hudbou, tancem a pitím.

Alkohol

Pije se v hojném množství, stylově samozřejmě ten irský jako je irská whiskey Jameson nebo Tullamore Dew. Také se popíjí tmavé pivo Guinness, případně zelené pivo obohacené o různé zelené bylinky, jako je kopřiva nebo máta.. Do sklenice s whiskey je tradicí vložit jetelový trojlístek a po vypití jej ze sklenice vyndat a buďto spolknout nebo jej hodit přes levé rameno pro štěstí.

Tradiční jídlo

Je různé podle místa oslav. V Irsku se pojídala nejčastěji slanina a klobásky, také jehněcí maso, ovšem po vzniku oslav v Americe se tradičním jídlem stalo pomalu pečené hovězí se zelím. V Americe mimochodem vznikly velkolepé oslavy svátku svatého Patrika, jak je známe dnes. Dále se podávají zelené těstoviny, zelená zmrzlina nebo jídla s whiskey či pivem. Také ústřice, které Irové milují a na něž byla jejich země vždy bohatá.

 

Zdroje: https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/oslavte-den-svateho-patrika-v-zelenych-barvach, https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Patrik, https://www.nejlepsidrinky.cz/rubriky/zajimavosti/proc-a-jak-se-slavi-den-svateho-patrika-17-brezna_1015.htmlhttps://www.alkohol.cz/novinky/17-brezen-alias-den-svateho-patrika/, https://hotelove.cz/den-svateho-patrika/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.