Dovolená v exotice – co vše si pohlídat a na co myslet?

Exotika

V tomto ročním období lidé utíkají za teplem. Patříte k těm, kteří utíkají k moři? Nenechávejte nic náhodě – existuje mnoho věcí, které byste měli udělat před odjezdem. Rozhodně se nespoléhejte na to, že si koupíte poslední zájezd za lepší peníze. Dálkové lety fungují podle odlišného pravidla, a čím více se letadlo zaplní, tím jsou náklady na letenku mnohonásobně vyšší. Zaplatili jste si na poslední chvíli a zjistili, že nemáte vízum? Letíte do zemí, kde se vyžaduje očkování? A co vstupní víza? Na vyřízení toho všeho byste potřebovali spoustu času.

Cestovní doklady

Do cizích zemí je vyžadován platný doklad na dobu nejméně 6 měsíců po návratu z cíle. Mějte na paměti, že pro získání víza musíte mít volné místo v pasu. Některé státy také neuznávají průkazy totožnosti s izraelským razítkem. Patří mezi ně například Spojené arabské emiráty. Ve Spojených státech se jim zase nemusí líbit mezinárodní průkaz, který je plný arabských razítek.

V případě, že cestujete po hodně, neztrácejte naději, v rámci České republiky si snadno vyžádáte dva mezinárodní průkazy totožnosti. Zkontrolujte si vstupní a výstupní podmínky na stránkách Služby pro vnější záležitosti, kdy si zařizujete cestu.

Vstupní náležitosti do exotických zemí

Ve většině případů je třeba vyřídit víza nebo turistické karty průběžně v rámci České republiky. Každá země také zahrnuje odlišnou dobu platnosti potvrzení. Je třeba počítat s několikadenním či několikatýdenním zdržením a není možné tento postup urychlit.

Jedním z nejznámějších národů, kde je vízum vyžadováno, ale může být vyřízeno až po vstupu do cíle, jsou například Kapverdy. Pro Rusko nebo Čínu potřebujete k vízu navíc uvítací dopis. Pro Kubu budete potřebovat cestovní průkaz. Ten vám vystaví na Mezinárodním bezpečnostním úřadě Kubánské republiky v Praze. Okolnosti jsou srovnatelné například v rámci Dominikánské republiky. Při vstupu do USA byste si měli vyřídit povolení ESTA. Je předepsáno, abyste si ESTA vyřídili nejpozději 72 hodin před odletem, a to na stránkách amerického Úřadu pro bezpečnost země.

Pro vstup na Srí Lanku se musíte zaregistrovat online v rámci systému ETA. To provedete po příletu na letiště. Cestovní vízum není vyžadováno pro cíle, jako je Thajsko, Spojené arabské emiráty, Bali nebo Maledivy.

Očkování

Očkování
Zdroj: Pixabay

Očkování je předepsáno pro několik národů a vyžadováno pro jiné. V případě neobvyklých očkování, jako je japonská encefalitida, vzteklina nebo meningokok, musí být očkování provedeno 5-6 týdnů před odletem. V případě kratší doby se necitlivost vůči infekci nevytvoří včas. Standardní očkování navrhovaná pro exotických cílů jsou proti žluté zimnici nebo břišnímu tyfu. Certifikát o očkování se vystavuje 10 dní po ukončení zákroku a platí přibližně 10 let.

Zdroje info: cestovatele.cz, ockovacicentrum.cz

Náhledové info: Pixabay