Dvě bílé paní hradu Házmburk – jaký je jejich příběh?

Hazmburk

Házmburk alias Klapý u stejnojmenné obce nabízí nejenom nádherné výhledy na České středohoří, ale spolu s nimi i tak trochu tajemnou atmosféru. Straší tu totiž hned dvě bílé paní a podle legendy by jeho sklepení mělo ukrývat i poklad z doby Rudolfa II.

V první řadě jde rozhodně o jednu z nejkrásnějších zpřístupněných zřícenin u nás. Tyčí se na kopci a její dvě doposud stojící věže vrhají do okolí dlouhé stíny. Dříve oslňovaly okolí i svým kontrastním vzezřením – pískovcová svítila do daleka svou bělostí a černá upomínala na svůj čedičový původ. Dnes však vlivem okolních tepelných elektráren obě stejně nezajímavě zašedly.

S kočárkem se k hradu nedostanete

Celé okolí hradu Házmburk bylo na konci 20. let sanováno, takže je i dnes velmi dobře přístupné. Ovšem finální středně náročné stoupání je limitující pro kočárky i osoby na invalidním vozíku. Nejlépe se sem dostanete výstupem z obce Klapý po absolvování asi 2,5 kilometru dlouhé stezky.

Po příchodu je třeba zaplatit vstupné (90 nebo 60 Kč). Za odměnu získáte prohlídku s průvodcem i možnost výstupu na Bílou věž, odkud se vám naskytnou opravdu neopakovatelné výhledy po okolí. A jak je to s těmi místními strašidly?

Krvácející bílá paní i vinný skřítek

Tím první je prý Lucie, dcera hradního pána Mikoláše Zajíce z Házmburka. Její otec nepřál její lásce k chudému potulnému rytíři a přislíbil mu ji jen pod podmínkou, že mu přivede ochočenou saň. I když mladík svému slovu dostál, srdce mladé Lucie dlouhé odloučení nevydrželo a puklo žalem. Její milý zemřel žalem též a saň zcepeněla. Dodnes prý okolo hradu občas oblétává a Lucii lze vidět jako bílou paní s krvácejícím srdcem.

Hazmburk

Ovšem potkáte-li paní v čistě bílé, pak jde prý o zchudlou šlechtičnu Kateřinu z kdysi bohatého rodu, která se na Házmburk vrátila vzpomínat na dávno ztracenou moc a bohatství. A přijmout můžete i pozvání od skřítka, který vás vezme do svého sklepa s mnoha sudy vína a dovolí vám načepovat si tolik, kolik jen unesete. Ale pozor, nesmíte o tom nikomu říct, jinak vás čeká jistá smrt.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.