Nejvyšší bod v ČR neleží na Sněžce – kam se za ním vypravit

Sněžka je bezpochyby nejvyšším vrcholem ČR, ale nejvyšší bod na ní opravdu nenajdete. Jde sice o prvenství ve výletové rovině čistě teoretické, neb užívat si ho mohou jenom ptáci, ale přece jen by bylo fér se o tom zmínit.

Pojďme si to tedy spočítat. Sněžka se může pochlubit výškou 1603,3 metrů – podle nejnovějšího měření. Ano, vůči údajům ve školních učebnicím nám asi o metr „poporostla.“ Vynecháme fakt, že úplně nejvyšší bod leží v Polsku a zdobí ho 17 metrů vysoká Obserwatoria Wysokogórskiego. Podtrženo a sečteno je to dohromady nějakých 1620 metrů. A co Praděd? Ten se vypíná sice jen do výšky 1 491 metrů nad mořem, ovšem když k tomuto údaji započítáme ještě výšku televizního vysílače – 146,5 metru – dostaneme se k ohromujícímu číslu 1637 metrů.

Věděli jste, že: v minulosti to bylo ještě lepší? Až do roku 1993 byla totiž anténa vysílače ještě o pár metrů vyšší, měřila konkrétně 162 metrů.

Kudy nejlépe na Praděd? Z vesnice Vidly

Nejspíš vám neuniklo, že cesta na vrchol je vylitá asfaltem a přístupná opravdu každému, včetně kočárků nebo vozíčkářů. Ovšem pokud nemáte právě rádi místa, přeplněná turisty, můžete se jí z větší části elegantně vyhnout.

Stačí zamířit ke kapli sv. Hedviky ve vesnici Vidly. Právě odtud vede modrá trasa, na počátku kopírující nespoutaný tok říčky Střední Opavy, která vás po asi pěti a půl kilometrech zavede k chatě Švýcárna a další 3,5 km si schová až na vrchol Pradědu. Z větší části půjdete lesem (nezapomeňte se zastavit u Silonovy lovecké chaty), ovšem poslední kilometr už zase navazuje na onu pradědskou asfaltku. Jiná cesta nahoru bohužel prozatím nevede.

Nejde ale o nic pro padavky. Kamenné chodníčky a strmá stoupání opravdu nezvládne každý. Počítejte s tím tedy. Odměnou vám však budou netradiční výhledy na Jeseníky a v neposlední řadě také nevšední zážitek.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.