Sněžka je bezpochyby nejvyšším vrcholem ČR, ale nejvyšší bod na ní opravdu nenajdete. Jde sice o prvenství ve výletové rovině čistě teoretické, neb užívat si ho mohou jenom ptáci, ale přece jen by bylo fér se o tom zmínit.
Pojďme si to tedy spočítat. Sněžka se může pochlubit výškou 1603,3 metrů – podle nejnovějšího měření. Ano, vůči údajům ve školních učebnicím nám asi o metr „poporostla.“ Vynecháme fakt, že úplně nejvyšší bod leží v Polsku a zdobí ho 17 metrů vysoká Obserwatoria Wysokogórskiego. Podtrženo a sečteno je to dohromady nějakých 1620 metrů. A co Praděd? Ten se vypíná sice jen do výšky 1 491 metrů nad mořem, ovšem když k tomuto údaji započítáme ještě výšku televizního vysílače – 146,5 metru – dostaneme se k ohromujícímu číslu 1637 metrů.
Věděli jste, že: v minulosti to bylo ještě lepší? Až do roku 1993 byla totiž anténa vysílače ještě o pár metrů vyšší, měřila konkrétně 162 metrů.
Kudy nejlépe na Praděd? Z vesnice Vidly
Nejspíš vám neuniklo, že cesta na vrchol je vylitá asfaltem a přístupná opravdu každému, včetně kočárků nebo vozíčkářů. Ovšem pokud nemáte právě rádi místa, přeplněná turisty, můžete se jí z větší části elegantně vyhnout.
Stačí zamířit ke kapli sv. Hedviky ve vesnici Vidly. Právě odtud vede modrá trasa, na počátku kopírující nespoutaný tok říčky Střední Opavy, která vás po asi pěti a půl kilometrech zavede k chatě Švýcárna a další 3,5 km si schová až na vrchol Pradědu. Z větší části půjdete lesem (nezapomeňte se zastavit u Silonovy lovecké chaty), ovšem poslední kilometr už zase navazuje na onu pradědskou asfaltku. Jiná cesta nahoru bohužel prozatím nevede.
Nejde ale o nic pro padavky. Kamenné chodníčky a strmá stoupání opravdu nezvládne každý. Počítejte s tím tedy. Odměnou vám však budou netradiční výhledy na Jeseníky a v neposlední řadě také nevšední zážitek.
V roce 1933 měla anténa vysílače 162 m? To jako na staré kamenné rozhledně byla nějaká anténa? Právě jsem procházel historické foto a pohlednice a nic takového jsem na nich neobjevil….
Asi proto, že v roce 1933 televize vysílala tajně….
Autorce článku bych doporučil číst si po sobě co píše. Nástavec byl vyměněn roku 1993 nikoli 1933. To tam stála jen kamenná chata, která byla oproti současné věži zanedbatelná.
Pan redaktor se „sekl“ o pouhých 60 let. Anténní systém vysílače Praděd byl vyměněn v roce 1993. Stavba vysílače byla dokončena v roce 1980.
Básník chtěl nejspíš napsat 1993 ,ale trochu se upsal!😁 Jinak pro zajímavost: známý žokej Josef Váňa se podílel na stavbě toho vysílače!!!
Neposedné prstíky, díky moc. V tom mají ti básníci výhodu, čísla jim tam neběhají 🙂
Z Videl je cesta na Praděd opravdu náročná, stejně tak Divokým dolem od dolní nádrže přehrady Dlouhé stráně, ale určitě by bylo možné nabídnout i méně náročné trasy z Karlovy Studánky….
Asi pisete o mistech ktera jste nenavstivila bo nej trasa je z Karlovy Studanky podél pramene Bilé Opavy na Ovčarnu a Praded nebo na Barborku a Praded
Ne každý je zvědavý na davy svátečních turistů…a že jich na vaši trase je 😉
Autorka objevila Ameriku.
Jen jestli autorka neudělala ten překlep schválně. Přitahuje to totiž velechytré zlomyslníky a tím má zaručenou sledovanost, tedy počet shlédnutí. Dobrá finta.
Možná by autorka mohla uvedená místa navštívit. Nejvyšší místo Sněžky je vrchol kaple sv. Vavřince (14m). Polská observatoř je postavena 7m pod vrcholem, takže nad vrcholem je jen 10m. Zrovna tak patka vysílače na Pradědu nezačíná na vrcholu, ale cca 2 m pod. Takže jen 1635m. Zajímavější by bylo zjistit, které náměstí v ČR je největší. Ve škole se učí, že je to Karlovo v Praze. Já jsem ale slyšel, že náměstí T.G.Masaryka v Poděbradech je o cca 20% větší. A podle map to tak vypadá. Co vy na to?
Karlák cca 67 000 m2 a Poděbdady cca 95 000 m2
Bravo. Teď už jen přepsat učebnice.
Co nejni v Praze, nemůže bejt náměstí.
Jenže pak se člověk podívá i za humna a zjistí, že i Praha je jen větší ves.
člověk ano, blb ne. ten se naučí spisovně mluvit.
co se reálně (nikoli z hlediska pouhého označení) považuje za náměstí? pojmy nebo průjmy?
převažuje plocha „obvyklého“ (historicky, architektonicky) náměstí, anebo jakákoli nezastavěná plocha uvnitř města? dala by se najít i jiná kritéria.
Jeví se mi, že v Poděbradech jde o rozsáhlý lázeňský park, nahrazující i kolonádu, a obkroužený klasickými ulicemi, celkově to neodpovídá tomu, co se považuje za náměstí. Central Park je park a taky žádné náměstí. V Brně jsou Lužánky park a taky žádné náměstí. Ale názory mohou být různé.