engagement-1718244_640

Elektrokola jsou čím dál tím oblíbenější

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Obyčejným bicyklům, na nichž musí člověk šlapat do roztrhání sil, zřejmě brzy definitivně odzvoní. Tak to alespoň působí při pohledu na průzkum portálu ekolo.cz, který odhalil zajímavé statistiky. Prodej elektrokol na území České republiky v uplynulém roce výrazně posílil, a to zhruba o třetinu až na 80 tisíc kusů. Každé čtvrté kolo, které se v roce 2019 prodalo zákazníkovi, disponovalo elektrickým pohonem. Letos se očekává posílení prodeje až na 110 tisíc. Také už jezdíte pohodlněji, nebo stále vyznáváte osvědčenou klasiku, při níž zpevníte svaly a zlepšíte tělesnou kondici?

Česko v prodeji elektrokol jasně vede nad většinou sousedů

Zatímco Slovensko, Polsko a Maďarsko z hlediska prodeje kol výrazně zaostávají, v Polsku se loni prodalo jen 25 tisíc kusů, lidé u nás si jejich benefity zřejmě nemohou vynachválit. Lépe si snad v současné době vede už jen německý trh, který jasně dominuje s 1,25 miliony prodaných kusů. Za posledních deset let počty elektrokol u nás zvýšily až stonásobně, přičemž tři čtvrtiny majitelů je používají minimálně jednou týdně.

Jaké jsou hlavní důvody, proč se u nás kola na elektrický pohon tolik uchytily? Lidé si na nich cení především snadnější jízdu do kopce a také prodloužení trasy, jelikož nemusejí vyvinout tolik energie. Více než 60 procent majitelů v rámci jednoho roku ujede až 1000 kilometrů. Dalších 15 procent zvládá i mnohonásobně víc.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Život ve městě u nás elektrokolům zatím příliš neholduje

Zajímavý je taktéž pohled na výskyt elektrokol s nízkým nástupem určených pro městskou dopravu. Tam oproti Západní Evropě ještě stále výrazně „nestíháme“, jejich zastoupení v celkovém součtu představuje jen nějakých 27 procent. Tuto informaci nepřímo potvrzuje pohled na stokrát omílanou cyklodopravu v útrobách Prahy, která je častým terčem kritiků ze strany veřejnosti i politiků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *