ryb1

Zámek Orlík – to nejsou jen honosné interiéry, ale i sladkovodní ryby

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Přijde vám nadpis článku trochu zvláštní? Chtěli jsme vás tak trochu poškádlit a poukázat na to, že i když vám prohlídky historických interiérů příliš neříkají, přesto byste si neměli návštěvu zámku Orlík nechat ujít.

Je to něco, co bychom v běžném zámku pravděpodobně nečekali. Na druhou stranu, kde jinde se pokochat pestrým životem našich vod, když ne v blízkosti nejvodnatější přehrady ČR? Právě obyvatelé Orlické přehrady tvoří okolo 90 % exponátů celého sladkovodního akvária na Orlíku.

Stálá expozice Ztracená řeka překvapí i vzdělává

Zeptejte se sami sebe kdy jste naposledy viděli živého sumce, okouna, jesetera, štiku nebo třeba lína? Akvárium Orlík nad Vltavou vám k tomu dává jedinečnou příležitost. Celkem tu najdete18 různě velkých bazénů a akvárií, naplněných 25 000 litry vody.

Název expozice Ztracená řeka není náhodný. Ukazuje totiž život ve Vltavě předtím ,než si část jejího toku zabrala pro sebe právě Orlická přehrada. A nabídne také několik desítek fotografií a ilustrací dnes již neexistující okolní říční krajiny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V největším a nejstarším bazénu pak odpočívá vyza velká, jedna z největších ryb, obývajících sladkou vodu ve střední Evropě. Ta orlická má okolo dvou metrů a je na ni opravdu impozantní pohled. A kdyby vám to přece jenom nestačilo, mohou se zejména děti pokochat veselými veverkami a pestrobarevně vybarvenými bažanty ve venkovním zoo koutku.

Zaskočte na něco dobrého do občerstvení „U Rybiček“

Že vás po prohlížení všeho toho podvodního život a přepadla neodolatelná chuť na nějaké ty rybí speciality? Občerstvení „U Rybiček“ se zahrádkou nabídne třeba nefalšovaný rybí vývar nebo pstruha v nejrůznějších podobách. A od sladkovodního akvária je to jen coby kamenem dohodil. Pozvěte rodinu na perfektní oběd a pak se vydejte vstříc dalším krásám Orlické příhrady. Na výběr je jich ještě dost.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *