Covid

Falšování očkovacích pasů na Havaji – turistům hrozí vězení

Rok odnětí svobody ve vězení plus stotisícová pokuta. Tyto tresty mohou být uloženy turistům, kteří navštívili Havaj, avšak pro vstup do tohoto státu použili falešné covidové pasy prokazující očkování proti onemocnění covid-19. Jaké jsou další podrobnosti případu?

Američané, co se chtěli vyhnout karanténě

Pokud cestujete z vnitrozemí Spojených států amerických na jeden z jejich ostrovních států – Havaj – pak neočkovaní turisté musí nastoupit do desetidenní karantény. Protože se turistům nechtělo povinnost karantény splnit a zároveň nebyli očkovaní proti covidu-19, zkusili použít pro vstup na Havaj falešné covid pasy, které očkování měly potvrzovat. Úřady nakonec Norberta Chunga (57) a Trevora Chunga (19) vypátraly, jelikož na provinilce dostaly tip. Alespoň takto o skutku informoval server Independent.

Guvernér slibuje tvrdý postih

Nyní se věcí zabývá úřad státního zástupce. Oddělení tohoto úřadu se již vyjádřilo, že prověří všechny osoby, které se snaží program Safe Travels (které požaduje buď očkování nebo karanténu) obelhat. Havajský guvernér David Ige se pak nechal slyšet, že na ty, kteří porušují tato pravidla, čeká tvrdý postih. Ige pak dodal, že mají případ, kdy cestovatelé padělali očkovací průkazy a stát proti nim již vznesl obvinění.

První případ takového činu

Dle serveru Independent, který o případu informoval, je tato situace prvním paděláním očkovacích dokumentů, které bylo zaznamenáno. Úřady dostaly na turisty tip, a proto na ně přišly. Program Safe Travels, který byl turisty porušen, spočívá v tom, že umožňuje přicestovat ostatním obyvatelům a dalším osobám z vnitrozemských států USA na Havaj. Musí však mít za sebou kompletní očkování nebo nastoupit do povinné desetidenní karantény. Místní administrativa tak chce chránit místní ostrovy, které jsou jedním z padesáti států USA.

Zdroj: https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/turiste-na-havaji-zfalsovali-ockovaci-pasy-hrozi-jim-vezeni-40369292
Náhledové foto – Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *