Fíky měla v oblibě už Kleopatra, co je dělá výjimečnými?

Fíky jsou ovocem, které lidé konzumují již několik tisíc let, včetně vladařů, šlechty a vysoce postavených úředníků. Ovšem co dělá fíky tak výjimečnými, tak výtečnými, že je můžou jíst a jedí všichni? I když o tom možná nevíte, tak fíky jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálů jako třeba vitamíny A, C, E, K a minerály jako je sodík, vápník, železo, magnezium a zinek.

Fíky samotné jsou poté dužnaté, vláčné, ale jejich semínka jsou křupavá a při žvýkání tato vláčnost a křupavost tvoří lákavou kombinaci. Můžete je jíst jak čerstvé, tak i sušené. Sušené fíky najdete po celý rok v supermarketech, čerstvé fíky mají sezonu od června do září.

Jaké má konzumace fíků benefity?

Pravidelná konzumace fíků má hned několik výhod, které nikde jinde nezískáte. Dnes vás seznámíme jen s pár benefity, ovšem je jich mnohem více!

  • Posílení trávicího traktu, pomoc od zácpy.
  • Snížení hladiny cholesterolu.

Fíky, jak již bylo řečeno, jsou skvělým zdrojem všech různých vitamínů a minerálů, ale také vlákniny. Vláknina je skvělá pro naše trávení, zasytí nás na dlouhou dobu a neničí střevní mikroflóru. Fíky mohou být použity také jako přírodní laxativa, pokud máte problémy se zácpou. Pokud zácpou trpíte, doporučuje se nechat sušené fíky namočené přes noc ve vodě a hned ráno je zkonzumovat se lžičkou až dvěma medu.

Foto: Pixabay

Fíky obsahují také pektin – vlákninu, o které je známo, že snižuje cholesterol v krvi. Proto, pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, možná jsou fíky právě pro vás.

Fíky prospívají především našim střevům

Díky svému složení fíky podporují tvorbu melatoninu – hormonu, který u nás vyvolává spánek. Když se jeho hladina zvýší, zlepší se i kvalita vašeho spánku a vy budete moci dát potížím s usínáním sbohem.

Další výhody

Mezi další výhody fíků patří i to, že předcházejí rakovině tlustého střeva a prsu. Jejich extrakt poté pomáhá vyhladit vrásky a učiní vaši pleť opět hladkou a zářivou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.edelikatesy.cz/magazin/milujeme-fiky

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.