Zámek Adršpach: Tajuplná úniková hra a jedinečné muzeum horolezectví

V tuzemsku se nachází celá řada historických památek. Některé jsou více známé a také častěji navštěvované, jiné sice nabízí zajímavou expozici, ale moc se o nich nehovoří. Co třeba víte o zámku Adršpach?

Zámek, ubytovna, archiv, zámek

Počátky zámku Adršpach v Dolním Adršpachu bychom našli už v 15. století, kdy na jeho místě stávala tvrz. Ta byla na začátku 17. století přestavena na zámek, další úpravy stavba zaznamenala v polovině a na konci 19. století. V roce 1945 zámek přešel do rukou československého státu a sloužil jako ubytovna či archiv. Postupně však chátral. Naštěstí se ho ale v roce 2012 ujala obec Adršpach a zámek se stal jejím majetkem, čímž započalo období jeho rekonstrukce. V roce 2014 byl zámek poprvé zpřístupněn veřejnosti.

Horolezecké muzeum

Oblast Adršpachu je známá svými pískovcovými skálami, jež jsou vyhledávané horolezci. Není tedy divu, že v zámku byla zřízena expozice horolezectví, první svého druhu v České republice. Pokud vás tedy tento zajímavý sport zajímá, můžete se v zámku Adršpach pokochat prohlídkou jistících technik, pomůcek, sedáků a bot.

Úniková hra

Zámek Adršpach nenabízí tradiční prohlídku interiéru, přesto si zde mohou rodiny s dětmi přijít na své. Je totiž pro ně připravena úniková hra na téma pohádky „Třetí princ“. Mohou se jí zúčastnit 2 až 4 osoby a vše se odehrává v tajuplném zámeckém sklepení. Připravte si teplé oblečení, bystou mysl a smysl pro dobrodružství – budete hledat uloupený královský poklad.

Adršpach. Foto: Pixabay

Zřícenina hradu Adršpach

A bude-li se vám zdát úniková hra a muzeum horolezectví málo, tak se ještě můžete vydat na túru na zříceninu hradu Adršpach na Starozámeckém vrchu. Nachází se asi půlhodiny pěší chůze od stejnojmenného zámku. Držet byste se měli žluté turistické značky. Mnoho z hradu ze 14. století nezůstalo. Tak se alespoň podíváte na jeho rozvaliny nebo z vyhlídky na Adršpašské skály. I to stojí za to.

Zdroj: Wikipedia.org, Mapy.cz

Zámek Adršpach. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Ola1541 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schloss_Adersbach.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.