Mont Saint Michel

Francie, díl III. – Zámky na Loiře a klášter Mont Saint- Michel

Zámky na Loiře ve Francii jsou proslavené na celém světě a mají proč. Jsou opravdu nádherné a těžko říct, který je ten nejhezčí. Francouzi si totiž velmi potrpí na tom, aby bylo vše upravené, dokonalé a čisté. Které zámky tedy navštívit?

Zámek Blois

Zámek se nachází na břehu řeky Loiry, konkrétně na břehu severním. Sloužil jako rezidence několika králů a najdeme ho uprostřed města. Budovy zámku se stavěly postupně několik století a nyní je zámek opravdu obrovský. Dominantou je spirálovité schodiště a to v křídle Františka I. Jestliže se sem dostanete ještě dopoledne, nebude zde tolik turistů jako v odpoledních hodinách.  V hlavní sezónu, zde taky v parku probíhají nejrůznější tematické akce.

Chambord

Zámek Chambord leží na levém přítoku Loiry asi 14 kilometrů od Blois a je největším zámkem ve střední Francii. Samotný zámek je tak trochu labyrint, jelikož má snad nekonečný počet pokojů, chodeb a schodišť.  Jedno ze schodišť, to centrální a nejznámější navrhl prý sám Leonardo da Vinci. Schodiště je stejně jako v Blois spirálové, takže se dva lidé, kteří po něm jdou dolu a nahoru se nevidí, jen se slyší. V každém patře je navíc terasa, ze které se můžete pokochat výhledem do parku.

Mont Saint – Michel

Mont  Saint Michel je druhou nejnavštěvovanější památkou Francie.  Nachází na žulovém ostrůvku v Dolní Normandii u Atlantiku. K ostrůvku vede most, ale dostanete se k němu jen při odlivu. Při přílivu je totiž zaplaven vodou. Díky přílivu a odlivu se k ostrovu vydávají turisté jen v určitých intervalech. Na okraj břehu odkud vede most, dojedete zvláštní autobusovou dopravou z města, která určena pro turisty.  Samotný klášter je už z dálky krásný, ale při pochmurném počasí může působit trochu strašidelně. Když se dostanete ke klášteru a vystoupáte uličkami až nahoru, spaříte krásný výhled na oceán. Ceny jsou tady poněkud vyšší, ale to se dá u takové památky očekávat. Jestli vám zbude čas, zajeďte si i k dalším břehům Atlantiku, například do přístavu St. Malo nebo k památníku vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.