Kypr

Dovolená na Kypru

Už víte, kam vyrazíte letos na letní dovolenou?  Dáváte přednost Čechám nebo zahraničí, moři nebo horám? Našim tipem je dovolená na Kypru.

Jak to s Kyprem vlastně je?

Kypr je ostrov, který najdeme ve Středozemním moři jižně od Řecka.  A i když politicky Kypr k Řecku nepatří, má s ním hodně společného. Asi okolo 80% obyvatel ostrova totiž mluví řecky a zároveň se hlásí k řeckému pravoslaví. Jinak je, ale Kypr samostatný ostrov, rozdělen na dvě části. Tyto dvě části rozděluje tzv. zelená či jiným názvem Attilova linie. Severní Kypr patří Severokyperské turecké republiky, kterou spravuje Turecko a zároveň tuto republiku uznává pouze Turecko. Druhá část, jižní je uznávána jako Kyperská republika, která je členem Evropské Unie. Právě jižní část ostrova máte možnost jako turista navštívit a o této části také bude dnes řeč.

Ty nejlepší pláže

K nejznámějším resortům patří Agia Napa s nejoblíbenější a nejnavštěvovanější pláží  jménem Nissi. Tato pláž se pyšní nejen jemným pískem, nádhernou skalnatou scenérii, ale výbornými službami hotelů, které si na dovolené prostě nemůžete odepřít. Počasí Kypr nabízí též vždy příjemné. Coral Bay nebo- li Korálová zátoka je zase ideální pláží pokud na dovolenou vyrážíte celá rodina i s dětmi. Nabízí průzračně čistou vodu. Naopak pro ty, kteří vyhledávají spíše klidné prostředí a téměř bez lidí, zvolte například jednu z nejkrásnějších pláží celého ostrova a to Zlatou pláž.

Přírodní skvosty

Jestliže pro vás dovolená a Kypr neznamená jen opalování na pláži, i pro vás má tento ostrov co nabídnout. Vydat se můžete pěšky či na zapůjčeném kole prozkoumat okolí a poklady ostrova. Krajina je tady opravdu pestrá. Zavítat můžete třeba do Národního parku Troodosse se stejnojmenným pohořím a klášterem Kykkos nebo nedaleké Cedrové údolí. Toto údolí je opravdu velkým světovým unikátem, jelikož zde roste jehličnan, který nikde jinde na světě nenajdete.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.