Svatý Jan pod skalou

Na výlet ke Svatému Janu

Rádi byste vyrazili na krásný a nenáročný výlet v okolí Prahy, ale nevíte kam? Co třeba pěší túra ze Srbska na vyhlídku u Svatého Jana pod Skalou?

Důležité informace na úvod

Délka trasy tohoto výletu je zhruba 14 kilometrů tam i zpět. Náročnost není příliš velká, trasa vede po značených většinou lesních cestách na Karlštejnsku. Výchozím bodem bude obec Srbsko. Do této obce se dostanete z Prahy vlakem nebo autem po vlastní ose.  O dodržení stravovacího režimu se určitě bát nemusíte, v Srbsku i u Svatého Jana pod Skalou je možnost se občerstvit.

Po nejstarší trase

Cestu mezi obcí Srbsko a Svatým Janem tvoří zalesněná krajina, vápencové skály i hluboké strže. Celá cesta má určitě své osobité kouzlo Na výletě se však nemusíte kochat jen krajinou, můžete také navštívit geologické expozice nebo hornickým skanzenem. Skoro celá trasa vede po naučné stezce s názvem ,,Karlštejn‘‘. Jedna část trasy je dokonce nejstarší značenou trasou  v Čechách z roku 1889.

Na vyhlídku

Srbsko leží jen pár kilometrů od hradu Karlštejn. Ti co přijedou vlakem, se přes lávku řeky Berounky napojí na žluté značení trasy. Po chvíli se dostanete na vozovku a po této cestě dojdete až na rozcestí u Kubrychtovy boudy. Kubrychtova bouda je bývalá trampská hospoda s noclehem. Dnes už však slouží jako stanice CHKO.  Od Kubrychtovy boudy pak půjdete do Svatého Jana už jen po červeném značení. Na cestě ještě narazíte na Bubovické vodopády, nejhezčí vodopády na Karlštejnsku. Vodopády jsou tvořeny kaskádou o několika stupních, která je sevřená ve skalnaté rokli. Pokud byste však čekali obrovské vodopády, asi budete zklamání. Bubovické vodopády mají totiž v nejvyšším bodě okolo 2 metrů. Dalším lákadlem na cestě je malá geologická expozice, kterou najdete směrem doprava u rozcestí se zelenou značkou.  No a na konci trasy vás už čeká nádherný výhled na okolní krajinu i obec Svatý Jan.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.