Gruzie – Zažijte velké dobrodružství

Gruzijská katedrála

Návštěva tohoto kavkazského národa pro vás může být průlom. Gruzie vám otevře oči a vzbudí ve vás touhu prozkoumat oblasti za hranicemi Evropy. Nastavila laťku nepředstavitelně vysoko. Pro ty z vás, kteří nepotřebují na své cestě na dlouhou vzdálenost se hned kulturně omráčit a chtějí se pomalu přizpůsobovat, je tato část světa ideální volbou.

Velkolepé království vysokých hor

Kdo stejně jako já zbožňuje vysoké hory, zejména ty, které jsou pokryty nádherným zeleným kobercem vegetace a širokou škálou barevných květů, bude ze Svanetie okouzlen. Gruzínský Kavkaz je dodnes nejúžasnějším masivem, který kdy uvidíte na vlastní oči. Zelený v nižších polohách, s bílou celoroční čepicí pokrývající většinu okrajů ve vyšších polohách. Za odměnu lze někdy zachytit pohled na další svahy, tentokrát pokryté příběhy, jako je Usba a Tetnuldi. Po celou dobu se na tomto místě proplétáte mezi horskými městečky, které vás svým zajímavým vzhledem posílají zpět do minulosti.

Mimo tento svět

Kdo trpí závratěmi a nerad vrtí zadkem, pro toho bude tříhodinová jízda džípem na pohoří Tusheti utrpením. Ulice se klikatí jako věčný vítr, je doslova vystavěná ze svahu. Pravé okouzlení přijde se zapadajícím sluncem, které barví vše, co mu stojí v cestě. Putování po Tusheti má ve srovnání se sráznou Svanetií pohádkový charakter.

Místo plné klidu

Hluboce předepisuji hlavní město Gruzie. Ačkoli se obvykle snažíme vyhýbat plným ulicím a dostat se ze spárů naháněčů, Tbilisi je naopak zvláštním případem. Město působí krásným dojmem, se staršími budovami, které se důmyslně mísí s těmi moderními. Kam až oko dohlédne, jsou katedrály, kostely, ale také synagoga nebo mešita. Zbožnému volnomyšlenkářství v hlavním městě můžeme dávat přednost o kus dál. Všechno je tu tak nějak na dosah. Opevnění, z něhož je vidět na vodní cestu Kura protékající městem, zajít si do sousedních lázní, projít se po mostě, navštívit svatyni, ochutnat několik gastronomických specialit…

Gruzie
Foto: Pixabay

Na konec…

Gruzie může být skutečně velkým krokem. Podle dostupných článků, dokumentů, může být převládajícím cílem, který poskytuje něco pro každého, což je důležité pro rovnováhu. Krásné hory, zajímavá kultura, skvělá strava, úžasné víno, zajímavé pohádky a zvláštní, spokojení jedinci této zakavkazské země.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatel.cz

Náhledové foto: Pixabay