Hay-on-Wye: Město knih a nejlepší místo pro život ve Walesu

Na jihovýchodním břehu řeky Wye, v severovýchodním cípu národního parku Brecon Beacons leží velšský městys Hay-on-Wye. Je zároveň turistickým centrem a jeho golfové hřiště vyhledávaným cílem hráčů tohoto sportu. Najdete tu také historické pamětihodnosti a více než dvacet knihkupectví, díky nimž městys dostal přezdívku jako město knih.

Castell y Gelli

Panské sídlo Castel y Gelli bylo původně postavené jako součást normanské invaze do Wallesu, tedy koncem 11. století. V 17. století byl hrad renesančně přestavěn na zámek v duchu jakobínské architektury, nazvané po nástupci Alžběty I. králi Jakubovi VI. Zámek má za sebou poměrně bouřlivou historii, která se na jeho vzhledu negativně podepsala. Mohou za to zejména velké požáry – v roce 1939 a 1977, které zámek částečně proměnily v ruinu. Hay Castle Trust jako majitel zámku se pustil do jeho rekonstrukce a v květnu 2022 ho otevřel veřejnosti. Nyní je centrem umění a literatury.

Kromě výše uvedeného zámku se v Hay-on-Wye nachází na 150 památkově chráněných budov. Je tu třeba i viktoriánská věž s hodinami z roku 1884.

Hodinová věž v Hay-on-Wye. Foto autor: Steven; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Clocktower_in_Hay_on_Wye_-_geograph.org.uk_-_3545487.jpg

Město pro knihomoly

Jestliže patříte k lidem, kteří rádi čtou, pak městys Hay-on-Wye bude vaší zemí zaslíbenou. Jsou tu dva tucty knihkupectví, které prodávají nové i použité knihy. Například knihkupectví Richarda Bootha se rozkládá ve třech podlažích a knihkupectví Francise Edwarda nabízí více než 10 000 starožitných svazků. Murder and Mayhem prodává pouze detektivky.

Hayes Book Festival

Každoročně se od roku 1988 v městyse koná slavný Hayes Book Festival, a to od konce května do začátku června. Během deset dnů ho navštíví na 80 tisíc návštěvníků. Bývalý americký prezident Bill Clinton se o hayeském festivalu zmínil jako o „Woodstocku mysli“.

Městys Hay-on-Wye byl v roce 2017 zvolený jako nejlepší místo pro život ve Walesu.

Zdroj: https://www.express.co.uk/travel/articles/1815438/hay-on-wye-uk-places-to-visit; https://en.wikipedia.org/wiki/Hay-on-Wye

Zámek v Hay-on-Wye. Náhledové foto autor: Jeremy Bollwell; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_castle,_Hay-on-Wye_-_geograph.org.uk_-_4060693.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.