Daruvar – české srdce, které bije uprostřed malebného Chorvatska. Potěší lahodnými víny i půvabnou krajinou

Daruvar – české srdce, které bije uprostřed malebného Chorvatska. Potěší lahodnými víny i půvabnou krajinou. Chorvatsko není jen o nádherné krajině a příjemném podnebí. V srdci země, v regionu známém jako Slavonie, leží město Daruvar, které skrývá jednu z nejzajímavějších a nejméně známých kapitol české diaspory v Evropě.

Městečko Daruvar, které se nachází v malebném regionu Slavonie ve středním Chorvatsku, skrývá pozoruhodné tajemství, o němž málokdo ví – živou českou komunitu, která zde prosperuje již po staletí. Zatímco Chorvatsko je často oslavováno pro své úchvatné jadranské pobřeží a historická města, příběh Čechů v Daruvaru dodává tomuto rozmanitému národu další vrstvu kulturního bohatství.

Češi ve Slavonii: historie a současnost

Počátky české přítomnosti v této části Chorvatska sahají do konce 18. století. Na výzvu knížete Jankoviče, který hledal zručné řemeslníky a zemědělce, kteří by se na jeho území usadili a obdělávali půdu, přišli první čeští osadníci.

Foto: Vedran Vrhovac CC BY-NC-SA 2.0.

Už první generace těchto osadníků tu dokázala zanechat opravdu značnou. Důkazem toho je historický pivovar s poetickým názvem „Staročeško“, založený ještě nějaký čas před legendárním plzeňským pivovarem.

Vinařská tradice, kterou se vyplatí poznat

Kromě pivovarnictví sehráli daruvarští Češi významnou roli také při formování vinařství v regionu. Daruvar a jeho okolí jsou totiž mezi milovníky nevšedních zážitků známé i svou vinařskou tradicí. Místní obyvatelé si libují ve vynikajícím Savignonu Blanc, jenž získal i několik ocenění. Milovníkům vína by pak určitě neměla uniknout známá Daruvarská vinařská stezka, kde se víno, historie a kultura snoubí v harmonickou symfonii.

Pro ty, kteří mají vášeň pro historii a kulturní poznávání, představuje Daruvar jedinečnou příležitost proniknout do méně známých aspektů českého i chorvatského dědictví. Vzájemné působení těchto dvou bohatých kultur je důkazem přetrvávajícího lidského ducha spolupráce a přizpůsobení.

Zdroj: https://laganini.com/cz/turisticky-pruvodce/kontinentalni-chorvatsko/daruvar, https://www.hedvabnastezka.cz/daruvar-trochu-jine-chorvatsko-s-ceskou-mensinou/

Náhledové foto: Wikimedia Commons SMESNJAK CC BY-SA 4.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.