Znáte místo, kde najdete největší vodopád na Zemi?

Vodopády

Viktoriiny vodopády v Jižní Americe jsou považovány za největší vodopád na zemi. Každopádně mezi Irskem a Skotskem se nachází mnohem větší vodopád. Ať tak či onak, tento monstrózní vodopád se nachází pod hladinou moře a vědci v současné době zjistili, co ho skutečně pohání.

Největší vodopád na Zemi je ukryt pod hladinou moře v místě, které vědci sledují již dlouhou dobu. Ve skutečnosti je ponořený vodopád poblíž Faerských ostrovů na okraji Norského oceánu mimořádně výjimečným místem, které propojuje Atlantské moře a Norské moře. Zdejší ponořený vodopád je asi třikrát vyšší než vodopád Salto Ángel ve Venezuele, který je jedním z nejvýše položených na světě.

Toto úzké, výjimečně hluboké místo propojuje oceán s mořem vytrvalým proudem vody tak studené a husté, že klesá přímo ke dnu. Jeho obrovský podmořský proud protíná jednu z nejhlubších částí grónsko-skotského hřebene a vytváří gigantickou kaskádu, která se noří až 840 metrů pod hladinu do Atlantiku.

Přívaly studené vody proudící do Atlantiku

Foto: Pixabay

Navíc je to jedno z nejzkoumanějších míst v našem moři, které vědci pozorně sledují od roku 1995. Vědci však zjistili, že ne vše je tak, jak si mysleli, a našli proud, který tento ponorný proud skutečně pohání. Až do současnosti si vědci mysleli, že přepad v kanálu tvoří proud studené vody proudící podél západní strany kanálu. Nicméně další zkoumání přineslo jiné poznatky. Jakmile se studené vody Norského moře setkají u Faerských ostrovů na druhé straně Islandu, vytvoří tyto rychle se pohybující vody proud, který se šíří do severního Atlantiku. Tyto dvě klíčové cesty hrají zásadní roli v mořské cirkulaci vzduchu!

Shromážděním dat z výzkumů kotviště a plavidla a pozorovacích přístrojů vědci vytvořili přehled mořské cirkulace s vysokým rozlišením, aby zjistili, odkud skutečně pochází většina vody při záplavách na Faerských ostrovech. Tyto informace se ovšem stále mění…

Zdroje info: skaut.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay