Hrad Hochosterwitz v Korutanech jen tak nepřehlédnete. Stojí na vápencové skále

Na zajímavé hradní památky je bohaté také sousední Rakousko. Jedním z jeho nejpůsobivějších hradů je Hochosterwitz v Korutanech. Jeho původní majitelé si k vybudování vyhlédli 150 metrů vysokou vápencovou skálu poblíž obce Sankt Georgen, jež se nachází nedaleko jezera Längsee. Je to ve vzdálenosti 25 kilometrů od Klagenfurtu a asi 134 kilometrů od Štýrského Hradce. Slovinská Lublaň je taky, co by kamenem dohodil, asi 105 kilometrů od hradu.

Počátky hradu Hochosterwitz sahají do 9. století

Na skále, na které byl vybudován hrad Hochosterwitz, lidé žili již v době bronzové. O hradu se prvně zmiňuje darovací listina z roku 860. Vydal ji král Ludvík Němec v souvislosti s darem některých svých nemovitostí salcburské diecézi. Hrad zažil četné turecké útoky, proti kterým jeden z jeho majitelů, George Khevenhüller, nechal v letech 1570 až 1586 vybudovat masivní opevnění – zbrojnici a 14 bran s různými metodami obrany před možným vpádem nepřátel. Legenda říká, že díky nim nebyl hrad nikdy dobyt, protože žádný útok se nedostal dále než za čtvrtou bránu.

Jedna z bran hradu Hochosterwitz. Foto: Pixabay

Současnost hradu Hochosterwitz

Od 16. století nebyly na hradě Hochosterwitz provedeny zásadnější změny. Na horním nádvoří najdete mramorovou desku s odkazem Georga Khevenhüllera z roku 1576, guvernéra Korutan, jenž požadoval, aby hrad zůstal v držení rodin. Což se ostatně stalo, jeho potomkům hrad patří dodnes. Některé části hradu jsou zpřístupněny veřejnosti, která se může kochat krásnou architekturou 16. století. I letos si tam ještě můžete zajet. Brány hradu Hochosterwitz jsou otevřeny denně od 10 do 17 hodin, a to až do 1. listopadu.

Najdete zde zbrojnici, sbírku zbraní a obrazů z období renesance. Můžete si projít všech 14 bran, nebo se na hrad vyvézt lanovkou. V zámecké restauraci určitě nepohrdnete občerstvením v podobě místní korutanské kuchyně. Na hrad si vyhraďte aspoň dvě hodiny svého času, protože je poměrně rozhlehlý.

Zdroj: https://www.burg-hochosterwitz.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Hochosterwitz_Castle

Hrad Hochosterwitz. Náhledová fotografie: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.