V klíšťatech byl objeven nový virus – lidé díky němu mohou skončit i v nemocnici

Virus: Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida patří mezi velmi nebezpečná onemocnění přenášená klíšťaty. Ovšem ve hře je virů mnohem víc. A jak se ukazuje – ne všechny dosud byly řádně prozkoumány. O některých z nich dokonce vůbec nevíme. Nedávno se navíc objevila další nebezpečná nemoc, kterou klíšťata přenášejí.

Vědci na japonské univerzitě na ostrově Hokkaidó identifikovali nový virus, který se na člověka přenese po přisátí klíštěte. Odborníci ho pojmenovali Yezo. Člověk, který se tímto nebezpečným virem nakazí, dostane vysokou horečku a jeho zdravotní stav se může velmi rychle zhoršovat. Virus navíc způsobuje to, že nakaženému se snižuje počet krevních destiček a leukocytů v těle. Není tedy divu, že se nemocní lidé dostali do nemocnice – jejich imunitní systém byl totiž vážně poškozen.

Foto: Pixabay

Vědci výsledky svého výzkumu publikovali v časopisu Nature Communications. Zjistili, že od roku 2014 bylo v Japonsku tímto novým nebezpečným virem infikováno minimálně sedm lidí. Zatím se ale naštěstí nepotvrdilo žádné úmrtí, které by Yezo způsobil. Pacienti s těžším průběhem nemoci ovšem mohou skončit v nemocnici. Jeden z prvních případů nově objeveného viru vědci zpozorovali už v roce 2019.

Zatím ne tak nebezpečný, jak vypadá

V té době skončil v nemocnici s vysokou horečkou 41letý muž. Cítil se velmi slabý a stěžoval si také na to, že ho dost bolí nohy. Lékaři zjistili, že pacient měl krátce předtím klíště. Muž si v nemocnici poležel celé dva týdny, než ho lékaři propustili do domácího léčení. Krevní testy, které mu provedli, ale ukázaly, že neprodělal žádnou známou nemoc, kterou klíšťata přenášejí. O rok později se podobný případ objevil znovu.

I když ani tentokrát testy neodhalily žádný už objevený vir, také tento pacient strávil v nemocnici po kousnutí klíštětem několik dní. Vědci potom zkontrolovali vzorky krve, kterou odebrali dalším lidem s podobnými příznaky. Pozitivní vzorky mělo pět z nich. I tito pacienti trpěli vysokou horečkou a měli snížený počet krevních destiček a leukocytů. Objevily se u nich také známky abnormální funkce jater. Ani jeden ze sedmi infikovaných pacientů nezemřel, což je rozhodně dobrá zpráva. Otázkou však zůstává, zda to tak bude i poté, co se tento virus více rozšíří.

Zdroj: Nový nairovirus spojený s akutním horečnatým onemocněním na Hokkaidó v Japonsku | Přírodní komunikace (nature.com), https://vtm.zive.cz/clanky/klistata-mohou-nakazit-lidi-novym-virem-yezo-v-japonsku-potvrdili-nekolik-pripadu/sc-870-a-212775/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.