Podle čeho vybrat dámskou obuv na turistiku?

Boty

Když jdete nakoupit do města, na vycházku se psem nebo se projít kolem města, na obuvi zase tolik nezáleží. Poslouží jakékoliv tenisky. Stejně tak pokud si jdete zaběhat deset kilometrů někde v okolí domova. Jakmile se ale vydáváte na dvacetikilometrovou túru, několikadenní trek nebo prostě jen kamkoliv do hor či přírody, na botách opravdu záleží.

Musí na ně být spolehnutí, nesmí se vám z nich dělat puchýře ani otlaky, měly by noze umožnit dýchat, neměla by v nich mrznout ani promoknout v dešti. Na turistickou obuv jsou kladeny vysoké nároky. Dámy navíc mají ještě jeden velký požadavek – musí být hezká. Dá se tohle všechno nějak skloubit?

Hledáte nízké, nebo vysoké turistické boty?

V prvé řadě si ujasněte, zda potřebujete nízké, nebo vysoké turistické boty.

Nízké turistické boty: Jsou vhodnější do nižších hor (například těch českých), případně do zpevněného a lehkého terénu. Jestli tedy plánujete túry s dětmi, taková obuv vám pravděpodobně postačí. Čeká vás rozhodnutí, zda potřebujete něco, jako jsou dámské boty Garmont, tedy skutečně horskou obuv, nebo spíš trailové tenisky, v nichž se pak dá po horách i běhat.

Vysoké turistické boty: Jsou nutností pro vyšší hory, hory, kde bývá mokro či sníh, a také do nezpevněného terénu. Po kamenech se rozhodně lépe chodí v botách, v nichž máte zpevněný kotník – takže ano, hodí se třeba i tehdy, když jedete zdolávat vrcholky Tater, jež jsou často kamenité.

Oba typy mají své výhody i nevýhody. Ve vysokých turistických botách vám ve třiceti stupních bude horko, ty nízké zas nevystačí na podzim, kdy je už chladněji. Opravdový milovník hor potřebuje oboje.

Foto: outdoorlive.cz

Goretexové boty? Do horšího počasí ano

Jak nízké, tak vysoké boty mohou být opatřené technologií goretex – modely obvykle mívají v názvu zkratku GTX. Tyto boty jsou nepromokavé, zároveň by však měly nechat vaši nohu dýchat. Tohle je trochu sporné. Upřímně v těch třiceti stupních vám v goretex botách zase bude nesnesitelné vedro. Na druhou stranu v září či říjnu budete rádi, že se můžete projít trávou, blátem či potůčkem a nic nemusíte řešit.

Pozor si dejte u nízkých GTX bot. Tam se totiž může stát, že vám do nich voda nateče shora – a pak nevyteče, protože boty vodu nepropouští.

Můžeme-li radit, goretexové boty jsou určitě skvělé. Ne však na túry v horku, u kterých rozhodně neočekáváte dešťovou přeháňku. U takových vám totiž ani nevadí, když stoupnete do nějaké kaluže – normální bota zanedlouho uschne. Vysoké boty doporučujeme koupit vždy s GTX membránou, ty totiž pravděpodobně nebudete nosit do extrémně horkého počasí.

Správná velikost je klíčová

Můžete se podívat na různé materiály. Kvalitní turistické boty bývají vyrobené nejčastěji z odolné kůže. Dámské trekové boty Mammut používají kůži Velours, Salewa využívá zase nubukovou kůži. Velký rozdíl v tom ale ve finále není. Všechny tyto osvědčené značky produkují kvalitní obuv.

Více než na materiál se tedy zaměřte na velikost. Sáhněte raději po botách, které jsou o trochu větší. Při dlouhé chůzi vám napuchne noha, při sestupu byste navíc v těsných botách naráželi palcem do špičky, což není příjemné. Větší ovšem neznamená větší o dvě velikosti, v takových by se vám špatně chodilo. Vhodné jsou boty větší o půl čísla, maximálně číslo. A jelikož se velikosti u jednotlivých značek liší, je nejlepší si je vždy vyzkoušet. Ideálně i s ponožkami, které plánujete nosit. Pokud máte nějaké speciální z merino vlny, rychleschnoucí apod., vezměte si je do obchodu s sebou.

Foto: outdoorlive.cz

Nezapomeňte si k botám pořídit i doplňky

Kvalitní boty jsou skvělé, ale jestli se věnujete turistice trochu více, nebo chodíte do vyšších hor na náročnější treky, budete potřebovat také několik doplňků.

Dobré ponožky: Investujte do kvality, do ponožek z merino vlny nebo s vlákny z aktivního stříbra, v nichž se vám bude méně potit noha. Žádné ponožky samozřejmě nelze nosit týden v kuse, ale ty, co jsou určeny speciálně pro sport a pocení, poslouží opravdu lépe. Zaměřte se na vysoké ponožky. Vezmete-li si nízké, zvyšujete riziko vzniku puchýře. Pokud se vám bude bota třít přímo o nohu, o vznik puchýře si přímo říkáte. Když máte ještě mezivrstvu v podobě ponožky, je to vždy lepší. Do vysokých bot je také lepší počítat se silnějšími ponožkami, protože je pravděpodobně budete nosit do chladnějšího počasí.

Návleky na boty: Chodíte-li často ve sněhu nebo v prašném prostředí, oceníte návleky na boty. Pro ty vysoké obvykle nejsou potřeba, vysoké boty vás samy o sobě chrání před vpadáním nečistot a sněhu do boty, ale s nízkými je určitě využijete. Zahřejí a nebudete muset tak často zastavovat, abyste si z boty vyndali kamínek.

Turistické mačky: Pokrok nezastavíte. Začnete s nižšími vrcholky, ale budete mířit pořád výš a výš, až se dostanete do bodu, kdy se začnete pohybovat na ledovcích. Pak je nasnadě popřemýšlet o nějakém kurzu pohybu na ledovcích, abyste se naučili zacházet s cepínem, lanem a dalšími pomůckami. Základním vybavením jsou každopádně turistické mačky. Někdy se vám může stát, že na trase jen přecházíte kus ledovce, i na tom kusu je ovšem hazard jít v klasických botách. Ani sebelepší boty s kvalitním vzorkem podrážky ledovec nezvládnou, k tomu jsou určené mačky – přiděláte je na boty a po přechodu ledovce zase sundáte a schováte do batohu. Pokud tedy vaše mačky, které si koupíte, nebudou mít vlastní obal, pořiďte si k nim ještě zvláštní obal. Pak se nebudete muset bát je jen tak dát do batohu.

Tak vzhůru do toho! Koupě turistických bot je zábava. Ono je totiž vždy potěšením kupovat si nové vybavení na vaše dobrodružství.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.