Chřipka: První bezroušková zima? I kdyby to byla pravda, můžeme podle některých epidemiologů stejně očekávávat průšvih – jeho původcem jsou překvapivě roušky

Lyže pandemie

Chřipka: Prozatím to co do nošení roušek ve veřejných prostorách naštěstí vůbec nevypadá na katastrofu. Ovšem jeden vykřičník nad budoucí zimou visí. V letošním roce se v podstatě neprojevila chřipková epidemie a stále není jasné, jak tomu bude v tom příštím. Lidé se s ostatními respiračními onemocněními nesetkávali tak často jako dříve. Lékaři proto radí, aby se proti respiračním chorobám očkovali lidé už nad 50 let, malé děti nebo těhotné ženy. Lidé nad 65 let a chronicky nemocní mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Případů výrazně přibývá

Lékaři si všímají vyššího počtu akutních respiračních infekcí už posledních 14 dní. Zároveň také platí, že jsou někteří lidé k respiračním onemocněním teď náchylnější, protože imunita není dlouhodobá. Je to způsobeno tím, že ji posilujeme jednoduše tím, že se opakovaně setkáváme s různými infekcemi – a právě to nám během dvou minulých zim chybělo.

Foto: Pixabay

Letos poklesl počet případů v době chřipkové epidemie oproti předchozí sezóně o 95 procent. Jak to ale bude vypadat příští rok, se nedá podle odborníků předvídat. A to i s ohledem na to, že není jasné, jak bude dál probíhat koronavirová epidemie. Před příchodem covidu-19 prodělalo nákazu chřipkou zhruba pět až deset procent dospělých a asi čtvrtina dětí. Očkování proti chřipce je nejvhodnější aplikovat v říjnu nebo v listopadu. Už teď je však vhodné si u lékaře zajistit místo, protože se docela dobře může stát, že vakcína jednoduše nebudou. Předběžně se totiž očekává zvýšený zájem pacientů, a to právě z výše zmíněných důvodů. Pokud tedy toto očkování zvažujete, určitě se o něj nehlaste na poslední chvíli, ale raději svůj úmysl oznamte lékaři už teď.

Kdy se očkovat proti chřipce

Lékaři to doporučují hlavně lidem nad 50 let, velmi důrazně pak seniorům a chronicky nemocným. Ti mají totiž 400krát vyšší riziko komplikací chřipky. Mezi nejčastější nežádoucí účinky po očkování se řadí zarudnutí místa vpichu nebo zvýšená teplota. Vakcína chrání po dvou týdnech od aplikace. Chřipka si ročně vyžádá v Česku zhruba dva tisíce životů. Přesná čísla ale vzhledem k tomu, že se na rozdíl od covidu-19 na ni nevyšetřují všichni pacienti s příznaky, nejsou.

Zdroj: https://covid.gov.cz/situace/ockovani/casova-osa-ockovani, https://www.turistika.cz/texty/koronavirus-cestovani, https://www.zdravezpravy.cz/2021/10/11/od-ledna-2022-se-rozsiri-uhrady-dobrovolnych-ockovani/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.