Jak na výstup na Sněžku od Polska v rámci prodlouženého víkendu

Sněžka

V jakýkoliv den vašeho prodlouženého víkendu v Krkonoších na polské straně se dá vyrazit na Sněžku. Z města Karpacz, kde můžete zůstat ubytovaní, vedou na Sněžku čtyři horolezecké trasy. A protože každý si může prodloužený víkend poskládat, jak chce, můžete první den jít obdivovat zahraniční město a pak jít na výstup.

Cestu si můžete alespoň trochu zkrátit a vyjet lanovkou z Karpacze na Kopu a poté půjdeme pěšky 2,3 km. Kolikrát když však dorazíte k lanovce, zjistíte, že je kvůli silnému větru zavřená. V tu chvíli se musíte rozmyslet. Pokud sebou máte věrného společníka — psa, pak si jistě vyberete výšlap, zvlášť, když jste takový kousek od ní!

Vzhůru víš a víš

Pravdou je, že přímo pokud vám někdo řekne, že jste pod ní, pak si ve skutečnosti představte, že musíte ujít 6 kilometrů dlouhou cestu a půjdete neustále do kopce. Jakmile se rozhodnete vyrazit, musíte zaplatit vstupné ke vstupu do parku a vydáte se po černé cestě nahoru. Stejně jako všichni ostatní, kteří zjistili, že lanovka je zavřená. Stoupání si lze rozdělit na dvě části. Primární část od lanovky na Kopu je dlouhá 3,6 km a stoupání se zvedá o téměř 600 metrů. Výstup na Kopu až k konce lanovky vám tak zabere přibližně 2 hodiny. Tam si uděláte přestávku, dáte si čaj a něco k snědku a poté zahájíte zbývající stoupání v délce 2,3 km s převýšením 226 metrů. Procházka od konce lanovky ke Slezskému domu je celkově okouzlující — jemné stoupání a získání energie z pohledu na vrchol. Ať tak či onak, na Slezském domě bývá výrazně více návštěvníků, protože se zde setkává několik turistických tras z české i polské strany, ale navíc se tu zvedá silný vítr.

Hory v zimě
Foto: Pixabay

Jdeme na závěrečné stoupání

Konečný výstup na vrchol je pro všechny pravděpodobně nejnáročnější částí cesty. Velké převýšení a silný vítr vám dávají zabrat. Na Sněžce je jedno malé bistro, které je pokaždé narvané k prasknutí. Výhled je ale nádherný, k tomu fouká tak silný vítr, že se raději obratem vracíte do Slezského domu. A ani nemusíte jít stejnou cestou. Místo toho jděte po delší, ale o to krásnější cestou po vrstevnici. Celkově je cesta dlouhá 12,4 km a v závislosti na vaší kondici ji s přestávkami ujdete za téměř 6-7 hodin. Tak, šťastnou cestu přejeme!

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay