Jak se cestuje po covidu? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Po covidu

Po dvou letech jsme konečně vydechli a svět se až na výjimky zbavuje proticovidových opatření. Ta činila velmi nesnadným cestování, které podléhalo mnoha restrikcím. Jak se cestuje nyní a nač byste neměli zapomenout?

Všechny cestující jistě potěší, že pro návrat do České republiky není třeba splnit žádné speciální podmínky, nezkoumá se tedy covid pas, není třeba předkládat žádné certifikáty, nechávat se testovat, nebo psát prohlášení. Co se týká cestování do zahraničí, jistě je situace mnohem jednodušší než například před rokem, nicméně podmínky se výrazně liší. Zatímco se opět otevřely Spojené státy, prakticky nemožné cestovat do Číny. Některé exotické země stále ještě podmiňují vstup do země nutnou karanténou.

Kam bez omezení?

Mezi evropské země, které nevyžadují absolutně žádné potvrzení a které opatření zcela zrušily patří Velká Británie, Dánsko, Holandsko, Švýcarsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko, Slovinsko. Proto by se letos dovolená v těchto destinacích měla obejít bez testů a dalších komplikací. Ostatní západní země doposud vyžadují prokázání testu, očkování, nebo prodělaného onemocnění. Podmínky v konkrétní zemi je třeba vždy sledovat až do chvíle odjezdu. Právě nyní se totiž v mnoha zemích mění a rozvolňují se. Například v Itálii se ještě donedávna vyžadoval covid pas při vstupu do restaurací, do hromadné dopravy, na pracoviště a na další místa, což by se ale mělo změnit a přístup by měl být všude volný.

Cestovní pojištění povinné

Ačkoliv je případů onemocnění covid stále méně, jistě byste neměli zapomínat na sjednání cestovního pojištění, které vás zabezpečí také proti tomu, pokud byste museli zůstat někde v karanténě. Nemoc covid-19 považují pojišťovny za jakoukoliv jinou nemoc, na kterou se běžně vztahuje cestovní pojištění. Do některých zemí je cestovní pojištění, které kryje i výlohy s nemocí covid, povinné. Například do Thajska a mnoha asijských států je třeba uzavřít toto pojištění s určitým minimálním limitem krytí výloh, do Thajska je to konkrétně 10 000 dolarů.

Pojištění díky kalkulačce za pár minut

Jak si sjednáte cestovní pojištění s krytím proti covidu a karanténě na Kalkulátor.cz? Kalkulačka cestovní pojištění vám umožní si takové pojištění sjednat během pár minut, například cestou na letiště. Na kalkulačce zadáváte zemi, kam se hodláte vypravit, dále to, zda se jedná o opakovaný výjezd, nebo jednorázový. Pojistit lze hned několik cestujících najednou, proto je třeba zadat jejich data narození. Dále je třeba určit také termín, kdy si přejete být pojištěni a také to, zda hodláte během pobytu sportovat. Následně se zobrazí nabídka na cestovní pojištění v několika cenových kategoriích, od té nejekonomičtější až po pojištění s nejvyššími limity. Pokud chcete získat pojištění, které bude krýt veškeré výlohy s nemocí covid, musíte si sjednat právě toto pojištění. Dovolená v zahraničí se tak stane bezpečná bez zbytečných obav.

Dobrovolná registrace

Situace v mnoha zemích může být stále poměrně komplikovaná. Proto ministerstvo zahraničí umožňuje dobrovolnou registraci na portále Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Pokud zde zanecháte kontakt na vás a také údaje o tom, kam se chystáte jednat, pak můžete od ministerstva obdržet zprávu SMS, pokud by v oblasti došlo k něčemu mimořádnému, případně je možné touto cestou poprosit ministerstvo o pomoc v případě nouze.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.