Ulice

Jaké jsou nejužší uličky v Česku

Výletnictví může mít mnoho podob i motivací. Dnes se podíváme za opravdu zvláštními pamětihodnostmi. Budeme totiž hledat tu úplně nejužší uličku v České republice. Podíváme se, kde se nacházejí. Poté můžete sami zhodnotit – Tak co vlezli byste se?

Kadaň

První kandidátkou bude určitě ulička v Kadani. Konkrétně na Mírovém náměstí. Zde se nacházejí dva domy, mezi nimiž je opravdu úzká mezer. Právě to je ulička, která se řadí mezi ty nejužší v České republice. Mohlo by se zdát, že je nenápadná, avšak je dobře značená. Navíc nad ulicí je opravdu honosně znějící formulace – Katova ulička – nejužší ulice v ČR 66,1 cm. Mohlo by se zdát, že hledání je u konce. Má však cedule se svým superlativem pravdu? Název se odvíjí od příběhu, který ulička nese. Právě tudy měl ve středověku kadaňský kat chodit na popraviště při vykonávání rozsudků smrti.

Praha – Kampa

V Kadani však nezůstáváme dlouho. Další nejužší uličkou by totiž mohla být i ta v pražské čtvrti Kampa u ulice U Lužického semináře. Jde opět o spáru mezi dvěma domy. Mezera mezi těmito stavbami je asi půl metru široká. Je také známá tím, že „provoz“ zde řídí semafor. Pokud tedy budete jako chodec chtít projít touto uličkou, musíte vyčkat na zelenou. Hodnota 50 cm by mohla implikovat jasné prvenství v úzkosti ulic. samotná definice ulice či uličky je však problematická. Domy zde mají totiž opět adresu U Lužického semináře. Nejde tedy o samostatnou ulici. Stejně tak je tomu i například u známé Myší díry v Českém Krumlově. Opět ale nejde o samostatnou ulici.

Tišnov

Dále bývá ještě někdy za nejužší uličku označování Koželužská ulice v Tišnově. ta je úzká 77 cm. Visí zde i cedule ohlašující zápis v České knize rekordů. Avšak tato oficialita nejspíše nic nemění na prvenství kadaňské Katovy uličky. Ta je opravdu nejspíše nejužší uličkou ČR. V souboji formulací z cedulí tak vyhrává ta kadaňská. Ani zápis v České knize rekordů Tišnovu nepomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *