Japonská metoda sušení prádla – i na chatě vám uschne za pár hodin

Japonská metoda sušení prádla – i na chatě vám uschne za pár hodin. Ve světě, kde rychlý životní styl vyžaduje efektivitu v každém aspektu života, se inovace týkají i tak všedních činností, jako je sušení prádla.

Japonská metoda sušení prádla, známá svou vynalézavostí a jednoduchostí, si proto získala velkou oblibu. Jak na ni?

Koncept „tunelové“ metody

Základem této metody je vytvoření „tunelu“ nebo kanálu tepla z radiátoru. Strategickým umístěním velkého ručníku nebo látky za radiátor a jeho přetažením přes sušicí stojan se horký vzduch dostane přímo k mokrému prádlu a značně tak urychlí jeho schnutí.

  • Oblečení musí být na stojanu pečlivě rozmístěno tak, aby se nepřekrývalo.
  • Větší kusy umístěte do středu, menší pak po okrajích.

Směrovaný proud teplého vzduchu výrazně zkracuje dobu sušení, což představuje značnou výhody zejména během sychravého počasí.

Foto: Pixabay

Japonské postupy praní: Vhled do kulturního dědictví

V Japonsku, kde je prostor často omezený a v mnoha domácnostech chybí sušičky, je efektivní využití prostoru a zdrojů zásadní.

  • Většina japonských domácností suší prádlo uvnitř kvůli nedostatku místa a kulturním preferencím.
  • V zimě také mnoho Japonců využívá k rychlejšímu sušení prádla vytápěné obytné prostory, například místnosti s kotatsu (vyhřívanými stoly) nebo jinými topnými zařízeními.

Chcete sušení prádla urychlit ještě víc? Pak do procesu odstřeďování jednoduše přidejte velký suchý ručník, který celý proces ještě více zrychlí. Přebytečná vlhkost se do něj totiž vsákne, a vy pak prádla vytáhnete skoro suché. Velké mokré kusy prádla (třeba svetr) lze také rozložit na velkou savou osušku a pečlivě smotat do ruličky (nebojte se hodně přitlačit). I tato metoda vás dokáže množství nadbytečné vlhkosti zbavit.

 

Zdroj: https://www.freewall.cz/clanky/japonska-metoda-suseni-pradla-20230629-135.html, https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/pradlo-suseni-bez-susicky/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.