Zničení vily Tugendhat – co nedokázala válka zvládla nouzová rekonstrukce

Zničení vily Tugendhat – co nedokázala válka zvládla nouzová rekonstrukce. Vila Tugendhat byla za druhé světové války velmi poničena. Její majitelé manželé Tugendhatovi stihli před německou okupací, jako židé, uniknout a vzít sebou nemálo vnitřního vybavení.

Nejprve poničila vilu okupační německá vojska a poté Rudá armáda. Při náletu na Brno však několik měsíců před Rudou armádou stihl vilu poničit výbuch pumy. Byla zničena všechno okna hlavního obytného prostoru. Pouze jedno, pravděpodobně zasunuté do podlahy, zůstalo ušetřeno.

Ve vile Tugendhat se po válce provozovala soukromá škola rytmiky a taneční gymnastiky paní Karly Hladké. Posléze zde Státní ústav léčebného tělocviku prováděl rehabilitace dětí se špatným držením těla či vadami páteře. Vila byla dne 6. prosince 1969 zapsána do Státního seznamu kulturních památek.

Foto: janmikeuy / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Rekonstrukce č. 1

Velmi často kritizovaná rekonstrukce vily Tugendhat proběhla v 80. letech 20. století. Kritizováno bylo především nedůsledné zasklení hlavního prostoru. Byla použita běžná skla a protože se nepodařilo sehnat dostatečně velké tabule, byla nová slepena ze dvou dílů pomocí silikonu.

Koupelnové doplňky původně z chromu a osvětlení bylo nahrazeno běžnými výrobky osmdesátých let.

Vzhledem k tehdejším poměrům a technickým možnostem však stavebně historický průzkum z roku 2001 označil rekonstrukci jako profesionální.

Rekonstrukce č. 2

Po dlouhých peripetiích proběhla v letech 2010 až 2012 rozsáhlá rekonstrukce, kdy byla vila Tugendhat zcela uzavřena. Náklady na obnovu vily se vyšplhaly ke 174 milionům korun.

Na rekonstrukci vily dohlížela Daniela Tugendhat-Hammer jako čestná předsedkyně výboru garantující odbornou památkovou obnovu vily Tugendhat. Daniela Tugendhat-Hammer je dcerou manželů Tugendhatových.

Vila Tugendhat dnes

V dnešních dnech patří vila Tugendhat v architektonickým skvostům Brna, které stojí za to navštívit. Vilu si můžete prohlédnout jak zvenku, tak zevnitř. Přístupná je také zahrada a expozice. V nabídce je také virtuální prohlídka.

Pokud se rozhodnete vilu Tugendhat navštívit, je vhodné si zakoupit vstupenky s dostatečným předstihem.

Zdroje: https://whc.unesco.org/en/list/1052https://www.tugendhat.eu/https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhathttps://radiozurnal.rozhlas.cz/pozadi-filmu-skleneny-pokoj-7782273/1https://de.wikipedia.org/wiki/Daniela_Hammer-Tugendhat, https://www.stoplusjednicka.cz/brnensky-skvost-vila-tugendhat-patri-k-nejdrazsim-stavbam-u-nas, https://www.brnoid.cz/cs/vstupenky-tugendhat, https://www.archiweb.cz/b/vila-tugendhat

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.