Jarní cyklo výlet Hostýnskými vrchy: Ospalá Rusava a úklid lesů

Rusava cedule

Jaro je tady a vyrazit na kolo je pro mnohé z nás jakousi povinností. My jsme se tentokrát vydali na Rusavu v Hostýnských vrších. Tato malá obec ležící v nadmořské výšce 410 m n. m láká především na krásné výhledy v jejím okolí a také na spousty cyklotras, které tudy vedou. Naše trasa vedla z Holešova přes Lysinu na Rusavu s tím, že cestou zpět jsme se vydali kolem zříceniny hradu Křídlo. Jak tedy vše probíhalo?

Holešov jako výchozí bod

Vyrazili jsme z Holešova, a to konkrétně přímo z jeho centra. Naše cesta vedla přes zámeckou zahradu s tradičním trojzubcem a následně do obce Dobrotice. Příjemná projížďka po rovině cca nějaké 2 až 3 km. Poté už začalo stoupání na Lysinu. Konkrétně jsme se vydali směrem na Žopy. Okolo golfového odpaliště to ještě šlo, nicméně následně už bylo nutné zapojit více sil, v našem případě i elektromotor. Výjezd na Lysinu je zkrátka náročnější. Nahoře jsme se vydali na Rusava trasou vedoucí k fotbalovému hřišti. Opravdu prudký sjezd se vším všudy. V lese se neskutečně prášilo, a to i od nohou dělníkům, kteří uklízeli dřevo. Od fotbalového hřiště jsme se vydali do myslivecké chaty Grúň nacházející se směrem na Vlčkovou.

Pohled z Dobrotic

Ráztoka u mostu

Najíst se na Rusavě? Neřešitelné…

Na Grúni nás čekalo nepříjemné překvapení. Prostě se navařilo, ač návěstidlo na Rusavě hovoří o tom, že je denně otevřeno atd. Pivo nám sice nabídli, ale oběd je oběd. A tak jsme se vydali hledat další lokál. Hotel Rusava bývá plný hostů, a horní Zelená hospoda zase ve všední dny otvírá až po 15. hodině. Na Rusavě to zkrátka stále ještě spí zimním spánkem. Takže nakonec zvítězila obec Brusné, konkrétně restaurace Brusenka s krásným mlýnským kolem a rozkvetlou magnólií. Česneková polévka nic moc a hlavní jídlo v podobě zapečených brambor ušlo. Uzrál čas, abychom opět vyrazili. Směr zřícenina hradu Křídlo.

Mysliveská chata Grúň

Brusenka

A Křídlo nakonec

Nakonec jsme si vyjeli po asfaltové komunikaci až na zříceninu hradu Křídlo. Ten byl postaven už v roce 1365 Vlkem z Dobrotic. Dnes už toho ale moc nezbylo. V podstatě jen pár kamenů na kopci. Po zdolání tohoto vrcholového bodu už naše cesta mířila na rozcestí Stiborové boudy a následně na vrchol Lysiny. Odtud už jsme se stejnou cestou vydali dolů, nicméně nad golfovým hřištěm jsme odbočili doleva do obce Přílepy. Pak okolo místního chátrajícího zámečku sloužícího dříve jako porodnice do Martinic. Tady nás čekala zasloužená točená zmrzlina a pak 2 km do Holešova.

Křídlo

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.