Tajmyr – ptačí ráj s přísnou ochranou

Celých deset měsíců v roce na něm vládnou pověstné ruské zimy, ovšem v těch dvou zbývajících ho zaplní křik a hlahol desítek ptačích druhů. A co do chráněného území se mu žádná evropská rezervace nebo park skutečně rovnat nemůže.

I když poloostrov Tajmyr najdeme v Rusku, musíme ho (vzhledem k poloze) zařadit do jeho asijské části. Jde o největší zapovědnik (termín pro státní přírodní rezervaci) Ruska, alias Velkou státní přírodní arktickou rezervaci, zabírající rozlohu úctyhodných 4 milionů hektarů.

Když na Tajmyr, tak v červnu

Během zimy se sem nejspíš chtít vypravit nebudete, vždyť tu nejsou výjimkou teploty, atakující hranici – 40 °C. Zato v období od poloviny června do poloviny srpna je tu vcelku přívětivě. Led začíná tát a rašeliniště ožívají myriádami hmyzu, to vše pod hojným příkrovem rychle rostoucí zeleně.

taj2

A právě ten sem láká množství migrujících ptáků, kteří tu hledají zázemí pro své potomstvo a především hojnost potravy. Vidět tu tak můžete třeba labutě, husy, jespáky, kulíky, alky, rybáky a další. Na mnohá místa se tak vůbec nedostanete, protože jsou doslova přecpána ptačími hnízdy a průvodci vás sem jednoduše nepustí.

Za běluhami a ledními medvědy

I když si nekorunované krále severních polárních oblastí spojujeme spíše s břehy Kanady, i na Sibiří jich žije poměrně dost. Jsou však silně ohrožení a vidět nějaké je proto spíše vzácnost. Větší štěstí tak budete mít pravděpodobně s jeleny, majestátními mroži anebo běluhami, pokud si zaplatíte vyjížďku na rybářské lodi.

Přiznejme si, že na Tajmyru na turisty příliš zařízení nejsou, o to intenzivnější zážitky tu však na vás čekají. Takže hledáte-li tip na výlet mimo civilizaci, kde dávají dobrou noc jen osamělí lední medvědi, poloostrov Tajmyr vás během letních měsíců určitě rád přivítá se vší parádou.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.