Florencie umění

Jarní poznávání: Kolébka renesance Florencie

Florencie je mnohdy označována jako kolébka světové renesance. Není se čemu divit, jelikož rod Medicejských, kteří byli známí mecenášové umění, dokonale podporoval spousty umělců, mezi které patřila ta nejznámější jména. Hovořit můžeme třeba o Dantem Alighierim, Michelangelovi Buanarottim anebo Boticellim, Machiavellim a mnohých dalších. V současné době zde najdeme velké množství nejrůznějších památek, které rozhodně svým půvabem chytí každého z nás. Prohlížet si je turisté mohou v četných galeriích, muzeích a kostelech.

Metropole Toskánska

Florencie je metropolí celého Toskánska. Typická je svou příhodnou polohou na řece Arno. K založení samotného města došlo již v roce 59 před naším letopočtem. Do vrcholného rozkvětu se dostala ve 13. a 14. století. Právě v této době se bankéřská rodina Medicejů začala zajímat o umění a kulturu. V 15. století se Florencie stala centrem světového renesančního umění. K zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO došlo v roce 1982. Mnozí lidé Florencii považují za jedno velké muzeum, které nebylo úplně zničeno ani při katastrofálních povodních v roce 1966.

Florencie

Dvě skvostná náměstí v centru

Ve Florencii se nacházejí dvě hlavní velká náměstí, kterými jsou Piazza della Signora a také Piazza del Duomo. Prvně jmenované je jakýmsi občanským srdcem celé Florencie. Najdete zde slavnou galerii Uffizi anebo krásný Palazzo Vecchio. Ten je charakteristický 95 metrů vysokou věží. Posedět budete moci i ve stylové kavárně Rivoire. Nádhernou dominantou celého města je majestátní dóm Santa Maria del Fiore. Po vystoupání 463 schodů se dostanete až do kopule, která je dílem slavného architekta Brunelleschiho. Výhled odtud je k nezaplacení.

Procházka po pěší zóně

Skvělé možnosti procházek nabízí slavná pěší zóna Via dei Calzaiuoli. Po té se dostanete například ke kostelu Orsanmichele se spoustou krásných soch. Zapomenout nelze ani na galerie Bargello a Uffizi, kam také pohodlně dojdete. Určitě se vydejte i na slavný most Ponte Vecchio, v jehož blízkosti jsou tolik typické obchůdky a zlatnictví.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *