Je menstruace nutná? Zjistěte, jak zastavit menstruaci třeba před dovolenou

turista

Zjistěte, jak zastavit menstruaci třeba před dovolenou: Menstruovat začíná žena přibližně kolem dvanáctého roku a končí přibližně mezi padesátým a šedesátým rokem věku. Každý měsíc vás tedy může potkat migréna, křeče, bolesti zad a břicha, nechutenství, podrážděnost či nespavost neboli premenstruační syndrom (PMS).

Menstruační krvácení

První menses neboli menarche se objevuje zhruba kolem dvanáctého roku věku. Vlivem hormonů se děložní sliznice prokrví a očekává uhnízdění oplodněného vajíčka. Jestliže k nidaci vajíčka nedojde, odchází část děložní sliznice spolu s krví a hlenem z těla ven. To se projeví jako menstruace.

Menstruační krvácení nemá, ze zdravotního hlediska, žádný význam. Prostě ho nemusíte mít. Výhodou v dnešní době je, že lze menstruaci zastavit a nemít. Pokud tedy neplánujete otěhotnět.

I v tomto případě může mít zastavení menstruace své nevýhody. 

turisté

Foto: Pixabay:

Jak nemenstruovat

Při plánování rodičovství se bez menstruace neobejdete. Jestliže však těhotenství neplánujete, lze menstruaci zastavit pomocí metod hormonální antikoncepce.

  1. Antikoncepční náplasti
  2. Vaginální kroužky
  3. Hormonální antikoncepce v tabletách
  4. Nitroděložní tělíska

Vhodnou metodu konzultujte se svým gynekologem. HA je vázána na lékařský předpis.

Co z toho budete mít

Ovulaci a menstruaci zastavíte pomocí hormonů. Tím se připravíte o PMS, migrény, křeče, bolesti a podobné „libůstky“, které některé ženy provázení při menstruaci. Hormony ovšem ovlivňují celé naše tělo, takže vám mohou „pomoci“ také třeba s endometriózou či syndromem polycystických ovarií. Z dlouhodobých výzkumů také vyplývá, že HA může snižovat

  1. Nádory tlustého střeva a konečníku
  2. Nádory vaječníků a děložní sliznice

Tyto bonusy dostanete, pokud menstruaci zastavíte.

A co za to?

Menstruační cyklus je přirozená záležitost a její zastavení sebou může nést i určitá rizika. Hormonální antikoncepce ovlivňuje hladinu estrogenu a progesteronu, což se může projevit určitými nevýhodami typu:

  1. Celulitida
  2. Vyšší riziko rakoviny prsu
  3. Křečové žíly
  4. Zvýšené riziko trombózy a mrtvice

I přes určité nevýhody, může být pro vás zastavení menstruace výhodou. Klady i zápory prodiskutujte se svým lékařem.

Zastavení menstruace citronem

Pokud však menstruaci jen dočasně oddálit – kupříkladu před dovolenou, pak můžete vyzkoušet babský trik s citronem. Je však třeba začít včas. Tři dny až týden před očekávaným datem příchodu menstruace je třeba pít citronovou šťávu – každý den z jednoho plodu (dávku lze rozdělit i na třikrát během dne. Menstruace by se poté měla o několik dní zpozdit nebo alespoň být slabší.

 

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/menstruace-v-21-stoleti-co-se-stane-kdyz-o-ni-prijdeme-68628, https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.