Hrad Vrškamýk sloužil jako letní sídlo českých panovníků. Nyní je z něho pohledná zřícenina

V údolí, kterým se vine Vltava, leží obec Kamýk nad Vltavou. Jeho historie se začala psát už v 10. století, kdy se v jeho blízkosti nacházel knížecí dvorec. Byl také oblíbenou zastávkou dřívějších vorařů, kteří po Vltavě plavili dřevo ze Šumavy do Prahy. Nad obcí se pak nachází vodní dílo Kamýk, která slouží k výrobě elektřiny i k odběrům pitné vody a k rekreaci. V okolí Kamýku je možné vyrazit na pěší túry i cyklovýlety – třeba na zříceninu hradu Vrškamýk.

Vltavská kaskáda a vodní dílo Kamýk

Vltavská kaskáda je soustavě devíti vodních děl, vybudovaných na Vltavě. Jedním z nich je již zmíněný Kamýk, postavený v letech 1956 až 1962. První dvě zdejší vodní díla jsou Vrané a Štěchovice, vznikla ve 30. letech minulého století. S úpravou splavnosti Vltavy se ale začalo už mnohem dříve, a to za Ferdinanda I. v 16. století, kdy byly vybudované první jezy.

Účelem výstavby Vltavské kaskády byla hlavně výroba elektrické energie a zlepšení průtoků na Vltavě a na dolním Labi. Znamenalo to však také konec některých obcí, které byly zatopeny, i zničení jedinečných přírodních míst, například Svatojánských proudů. Vltavská kaskáda také ukončila voroplavbu na Vltavě.

Vodní dílo Kamýk má maximální hloubku 14 metrů, výška hráze je 17 metrů, její délka 158 metrů a rozloha přehrady činí 195 hektarů. Kousek od hráze a vodní elektrárny Kamýk se nachází in-line stezka pro bruslaře.

Vyhlídková věž Vrškamýk. Foto autor: Huhulenik; https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Kam%C3%BDk

Zřícenina hradu Vrškamýk

Od Informačního centra v Kamýku nad Vltavou je to ke zřícenině hradu Vrškamýk asi 1,5 kilometru. Než k hradu dorazíte, budete míjet jedenáct metrů vysokou vyhlídkovou věž Vrškamýk, která je součástí odpočinkového areálu, kde se nachází středověké hřiště, ovčín, labyrint. K hradu je to odtud už jen půl kilometru.

Zakladatelem hradu Vrškamýk byl král Václav I., stavbu ale dokončil až král Přemysl Otakar II. Hrad, využívaný jako letní sídlo panovníků, byl ale poměrně brzy opuštěný, a to kvůli nestabilitě obvodových zdí zadního hradu. Jeho roli převzal Karlštejn. Jako pustý je zmiňován už v roce 1569.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vr%C5%A1kam%C3%BDk; https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Kam%C3%BDk

Hrad Vrškamýk. Náhledové foto autor: Huhulenik; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vr%C5%A1kam%C3%BDk_2.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.