Jestli se chystáte do Thajska, připravte se od dubna na turistický poplatek

Thajsko patří mezi jednu z nejvíce populárních destinací mezi asijskými zeměmi. Kromě krásné přírody jdou důvodem mnohdy i příjemné ceny za ubytování, stravu a podobně. Pokud se tak chcete do této oblíbené destinace podívat, když to stihnete ještě do konce března, můžete něco málo ušetřit. Od dubna 2022 totiž budou platit nové poplatky pro turisty. Kolik to bude a jaká jsou pravidla?

Příjezdová daň pro turisty

Nově zavedená turistická příjezdová daň začne platit od dubna 2022. Cílem je vybírat prostředky, které dále pomohou pro rozvoj některých atrakcí nebo údržbu místních lokalit. Výše daně je 300 bahtů, což je v přepočtu kolem 200 korun. Příjezdová daň není nijak vysoká, ale vzhledem k poměrně velkému množství turistů v Thajsku se jistě bude jednat o znatelný příjem do rozpočtu pro turistický rozvoj.

Bhútán se vyšší turistickou daní chrání před nadměrným náporem turistů

Jedním ze způsobů, jak využít zvýšenou turistickou daň je také ochrana konkrétní lokality před davovým náporem turistů. Takhle to je nastavené například v Bhútánu. Během hlavní sezóny, která trvá v měsících leden, únor, červen, červenec a prosinec, musí každý dospělý cestující zaplatit 250 dolarů za den. A to je v přepočtu více než 5 000 korun, takže se taková dovolená může značně prodražit. Po zbytek roku je poplatek 200 dolarů za den, což také není úplně málo.

Foto: Pixabay

Turistické daně platí i ve více zemích

Thajsko nezavádí žádnou převratnou novinku, protože turistické daně jsou zavedené již v celé řadě světových destinací. Za příjezd do země si tak zaplatíte například v Řecku, nebo na některých španělských ostrovech, jako jsou Mallorca, Menorca a Ibiza. Pobytová taxa se platí také na Kapverdách nebo v Tunisku, což platí i pro ostrov Djerba. Podmínky se navíc mohou různě měnit, takže je dobré vždy před cestou prověřit aktuální informace na prověřených zdrojích. Budete tak jasně vědět, na co všechno se máte dopředu připravit.

Zdroj: magazin.travelportal.cz

Náhledové foto: Pixabay