Jezero Malawi: Evoluce v přímém přenosu

tlamovec

Třetí největší africké jezero vypadá na první pohled obyčejně. Rozsáhlá vodní plocha obklopená horami, s četnými přístavy a rozvinutou lodní dopravou. Zázraky se však odehrávají pod hladinou. Vědci z celého světa sem jezdí pozorovat jediné: průběh evoluce.

Jak to začalo

Objevil jej známý cestovatel Livingstone a nejprve jej pojmenoval Nyasa. Později se však vžil název Malawi, který označuje i jeden ze států, jemuž část jezera územně patří. Jezero Malawi se podobně jako blízké jezero Tanganika nachází ve zlomové propadlině mezi dvěma zemskými deskami. Je zásobováno vodou z řek a také četnými srážkami. Odtok vody zajišťuje řeka Shire. Se svou hloubkou 706 m (někdy se udává až 785 m) se řadí mezi nejhlubší jezera světa. Zároveň je na seznamu Světového dědictví UNESCO, a to především pro své přírodní bohatství. Rybí fauně se tu totiž daří výborně a najdete zde až 90 % endemitů (zvířat, která se nikde jinde na světě nevyskytují). A také proto mají vědci o jezero Malawi takový zájem.

jezero Malawijezero Malawi: foto Pixabay

Evoluce pod vodou

Nejvýraznějšími obyvateli jezera Malawi jsou cichlidy neboli tlamovci. Jsou to pestře zbarvené rybky, které můžete vídat v tropických akváriích zoologických zahrad a dají se úspěšně chovat i doma. Celkově žije na celém světě 1500 druhů tlamovců a 30 % z nich se vyskytuje pouze v jezeře Malawi. Díky rozličné nabídce prostředí v jezeře (mělké vody, kamenité dno, stojaté bažiny atd) se tlamovci stále přizpůsobují. A díky jejich relativně rychlému množení mohou vědci pozorovat přesný vývoj jednotlivých druhů, případně vznik nových. Nicméně životem ryb se zde nekochají jen vědci, ale i turisté.

tlamovecTlamovec: foto Pixabay

Na vlastní oči

V okolí jezera najdete velké množství kempů a služeb pro turisty. Plavání a potápění v jezeře je zážitek na celý život. Průzračně modrá voda a pomyšlení na barevný život pod hladinou k tomu přímo svádí. Dejte ale pozor na krokodýly.

Zdroj: https://www.afrikaonline.cz/jezero-malawi-nasa/

Tlamovec: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.