Jak plyne čas v Africe – termíny domlouvání schůzek tu tak úplně neplatí, říká afrikanista Martin Loužecký

Stavba skateparku s komunitním centrem nám v Evropě jako nic výjimečného nepřipadá, ovšem v západozambijském městě Mongu je jedním z velkých českých projektů se skvělým nápadem, jež v loni získaly podporu Challenge Fund OSN.

A proč právě skatepark? Hlavním cílem celého projektu jsou samozřejmě děti. Autoři se jim snaží poskytnout ceněnou možnost osobního rozvoje a smysluplného využití volného času, což jsou jinak v tomto regionu velmi palčivé problémy.

Pomoc další generaci

Zatímco u nás se to komunitními centry jen hemží, v této části Afriky jsou tato místa formování mládeže opravdu vzácná. A přitom právě tato generace děti se za 1-2 desetiletí stane novou tvář afrických zemí, jež bude bezpochyby určovat další směr toho zajímavého kontinentu.

Výrazná česká stopa

Projekt vede přímo na místě ředitel organizace Skate World Better a afrikanista Martin Loužecký. Jeho působení zde se úzce pojí se zakladatelem lokální skateboardingové scény – aktivistou Johnnym Kalengou (21). Ten k tomuto sportu přivedl v Mongu, kde skatepark vyrůstá, stovky dětí.

Foto: Protext

Spolupráce nebyla vždy snadná

A jak to celé probíhalo? „V Africe a zvláště tady v Mongu čas plyne tak trochu svým vlastním tempem. Čas je zkrátka relativní,” směje se Loužecký. „Když si domluvíte s někým schůzku na ráno, počítejte, že proběhne spíš až odpoledne. Na náklaďáky s materiálem čekáme někdy i několik dní,” přičemž druhým dechem dodává, že jiné vnímání času neplyne jen z rozdílu kultur, ale má mnohdy pro Čechy mnohem pochopitelnější opodstatnění. „Západní provincie je baštou opozice a centrální vláda celý region včetně hlavního města Mongu dlouhodobě zanedbává, což se projevuje nejen v znatelně chudých poměrech, ale zejména v chybějící infrastruktuře,” říká závěrem.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36262, https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/afrika-kontinent-cestovani-tipy-rady.A171115_133401_kolem-sveta_hig

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.