Jihomoravský kraj a jeho zajímavosti

Zpočátku šlo o kraj Brněnský, vyhlášený v roce 2000. O jeden rok později však došlo k přejmenování na kraji Jihomoravský. Najdeme ho na jihu republiky a nachází se na území historické území Moravy, okrajově pak zahrnuje také části Čech.

Základní informace

Rozloha: 7 188,05 km² (v roce 2020)

Počet obyvatel: 1 191 989 (v roce 2020)

Hustota zalidnění: 165,8 obyv./km²

Nejvyšší bod: u vrcholu Durda (836 m n. m.)

Počet okresů: 7

Počet obcí: 672

Počet voj. Újezdů: 1

Jde o poměrně hornaté území, byť některé celky hor a vrchovin sem jen zasahují. Jde například o: Drahanskou vrchovina, Moravský kras, Karpaty a Bílé Karpaty. Prochází tudy Dolnomoravský úval. Nejvýznamnější řekou je Morava (patří k povodí Duinaje a k úmoří Černého moře). Mezi další významné vodní toky patří Dyje, Svratka a Svitava. Z chráněných území můžeme navštívit:

  • Národní park Podyjí
  • CHKO Bílé Karpaty, Moravský kras a Pálavu

Největším městem je Brno (381 346 obyvatel). Za ním následuje Znojmo (33 765 obyvatel), Břeclav (24 743 obyvatel)) a Hodonín (24 512 obyvatel).* V celém kraji žije 1 191 989 lidí (v roce 2020).

*Všechny údaje se vztahují k roku 2020.

Foto: Pixabay

Kam se vydat za zajímavostmi

Navštívíme-li Brno, bude tu na nás čekat například hrad a pevnost Špilberk, Biskupský dvůr, vila Tugendhat (památka UNESCO), katedrála svatého Petra a Pavla nebo kostel sv. Jakuba Většího. Znojmo nabídne rotundu sv. Kateřiny či Loucký kláščter, Břeclav renesanční zámek, Kančí oboru nebo synagogu.

V hospodářství hraje hlavní roli strojírenský průmysl. Sídlí tu například První brněnská strojírna, Siemens, výroba traktorů Zetor, ČKD Blansko Holding či OTIS Escalators. Potravinářský průmysl najdeme spíše na jihu, jde například o podniky na zpracování masa (Tišnov – Steinhauser) a cukrovary (Hrušovany nad Jevišovkou). Důležité jsou i čtyři velké pivovary (Starobrno, Černá Hora, Vyškov a Znojemský městský pivovar) a samozřejmě i hodně podniků, zabývajících se výrobou vína (např. Znovín Znojmo nebo Vinium ve Velkých Pavlovicích).

A kdo ze zdejšího kraje pocházel? Výběr je opravdu pestrý:

  • Eliška Rejčka, česká královna
  • Gregor Johann Mendel, zakladatel genetiky
  • Ernst Mach, fyzik
  • Jan Kotěra, architekt
  • Bohumil Hrabal, spisovatel
  • Bolek Polívka, herec a dramatik
  • David Gránský (* 1992), český zpěvák a herec
  • Emil Kotrba (1912−1983), malíř, grafik

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ctidruzice.cz/jihomoravsky-kraj/ms-1878 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.