Kam se vydat na nejkrásnější vánoční trhy v Polsku

Vánoční trhy

V případě, že vás ty české už neohromí, vydejte se do Polska na zvláštní vánoční vzduch. Trhy vás okouzlí neuvěřitelnou výzdobou a kuriózním sortimentem a potravinami. Vánoce jsou v katolickém Polsku jedním z nejkrásnějších svátků v roce. Města jsou osvětlena tisíci drobných světýlek a vánoční stromek obvykle kraluje náměstí.

Kolem něj jsou umístěny kolotoče a stánky nabízející nejlákavější produkty. A všude kolem je cítit vynikající vůně borovicového jehličí, grilovaných dobrot a kořeněného punče. Velkou výhodou je, že nejznámější polské trhy se konají ve městech, která nejsou od České republiky nijak vzdálená. Vydejte se do Krakova, Vratislavi nebo Katovic. V případě, že hledáte abnormální zážitek, oceníte advent na severu země na břehu Baltského oceánu.

Krakov

Krakov
Vánoční Krakov: Foto Aktron https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krakov,_Stare_Miasto

Vánoční trhy v polském Krakově jsou celosvětově oblíbené pro svou veselou atmosféru. Každoročně se konají v historickém centru města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde objevíte pohádkové hlavní náměstí známé jako Rynek Główny. Sem se sjíždí obchodníci s kvalitními předměty nebo specialisté z okolí. Koupíte zde jedinečnou keramiku, stolní a stromové ozdoby, šperky a doplňky se jantarem, vlněnou obuv a další.

Určitě vyzkoušejte tradiční bigos, pokrm ze zelí, červeného masa, uzené vepřové kýty, hub a koření. V chladných dnech a nocích vás zaručeně zahřeje třešňová vodka nebo medovina. Milovníkům nadpozemské stránky Vánoc doporučujeme návštěvu zářivé katedrály Panny Marie přímo na krakovském náměstí. Kromě nádherné výzdoby si můžete prohlédnout i největší chráněné gotické svaté místo v Evropě.

Katowice

Náměstí Rynek vás pozve na bohatou nabídku zboží nejvyšší kvality, fenomenální vůní okolních pochoutek a organizací se společenským programem. Kromě hojnosti hraček a sladkých perníčků potěší děti také příprava skřítkových příběhů a domeček s pohyblivými figurkami. Hosté všech věkových kategorií mohou ocenit osvícenou vánoční pyramidu nebo betlém. I letos Katovice nabídnou bohatý společenský program, který nejlépe potěší sklenkou svařeného vína. Hlad a touhu nejlépe ukojí plamenem opečené langoše s brusinkami.

Wroclaw

Wroclaw
Vánoční Wroclaw: Foto Mksgl https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christmas_Market_in_Wroclaw

Tradiční vánoční trhy jsou zde nejkrásnější v celé zemi. Proč tomu tak je? Město, kterému se pro jeho nádheru a četné ostrůvky spojené mosty přezdívá polské Benátky. Tisíce světel zdobí barevné domy s vysokými štíty a přímo na náměstí se objevují hrstky dřevěných stánků, kolotočů a samozřejmě nádherný vánoční strom. Stánky nabízejí jedinečné dárky pro vaše blízké v podobě dřevěných a kožených předmětů, hraček a ozdob. Navíc je zde sortiment drahokamů, vánočního obohacení a oblečení. Lahodné vůně vás budou lákat k ochutnání sladkých koláčů, párků nebo perníčků s čokoládovou polevou.

Gdaňsk

Baltské moře
Foto: Pixabay

Chcete-li se podívat do přístavního města Gdaňsk v severním Polsku, vydejte se tam. Právě tady budete moci ocenit jedinečný vzduch vánočních trhů vedle vůně moře a zimních procházek podél pobřeží Baltského moře. Za dřevěnými stánky obohacenými světly se vydejte na nezapomenutelné hlavní náměstí zvané Targ Węglowy. Vůně grilovaných specialit a další stánky plné pečlivé práce a konvenčních zlatých skvostů očekávejte také v přilehlých uličkách W. Bogusławskiego a Tkacka

Zdroje info: kudyznudy.cz, travelinkg.cz

Náhledové foto: Pixabay