Pula

Kam v Chorvatsku, když prší?

Někdy se stává, že i v jižních státech, kam pravidelně jezdíme na dovolenou za sluncem a teplem, prostě prší. I několik dnů.  Opalování na pláži nebo výlet na lodi je tak rázem passé.  Jaký náhradní program tedy vymyslet v případě nepřízně počasí? Tady máte pár tipů, dnes na dovolené v Chorvatsku.

Muzeum hub nebo Nikola Tesla

Houbařské muzeum se nachází v hlavním městě Chorvatska Záhřeb.  Najdete tam přes 1500 druhů hub. A to od těch nejedovatějších, přes největší houby světa až po ty nejmenší. Myslím, že pro český národ milující houbaření, ideální prohlídka. Další zastávkou, kterou stojí za to navštívit je dům jednoho z největších vynálezců, kterému bylo zapsáno až 278 patentů. Je jím Chorvat Nikola Tesla. Nikola Tesla se narodil ve vesnici Smiljan poblíž Gospice u Národního parku Paklenica, známý jako místo, kde se natáčel slavný Vinnetou.

Námořnické muzeum

Muzeí není nikdy, a tak u nich ještě zůstaneme. Tentokrát se však přesuneme do námořního muzea v Rijece. Zde je totiž k vidění jedna z 5 dochovaných záchranných vest, které souvisí s tragedií legendárního parníku Titanic.  Tato vesta vystavená v Rijeckém muzeu patřila námořníkovi Josipovi pocházejícího z Rijeky. Josipov sloužil na lodi jménem Carpathia. Ta asistovala při zachraňování Titanicu. Pokud by však někoho námořnické téma nebavilo, může zavítat do muzea audio, video počítačové techniky nebo do Muzea moderního umění.

Historie bojů

Pula, jakožto největší město poloostrova Istrie v Chorvatsku se pyšní římským amfiteátrem, který byl zcela dochován dodnes.  Zápasy gladiátorů, zajatců a zvířat se zde už sice nekonají, ten poslední se odehrával v roce 681, ale i tak stojí amfiteátr za prohlídku. A to i při mírném dešti. Dalším místem, kde můžete vidět připomínku soubojů je muzeum sinjské alky a sinajská alka jako rytířský turnaj, konaný v městě Sinj už od roku 1717. Město se nachází blízko většího města Split. Rytířský turnaj má sloužit jako připomínka na vítězství Chorvatů nad osmanskou velmocí.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *