Karlův most

Karlův most: Legendy a zajímavosti

Když se řekne Praha, mnohým se nevybaví velkoměsto se svými periferiemi, ale především krásné památky, na jejichž návštěvu mnozí vzpomínají. Jedním z doslova synonym hlavního města je stoprocentně Karlův most. Tato památka, již nechal postavit sám český král a římský císař Karel IV., dodnes budí rozruch mnohých lidí, a to nejenom turistů. Není se čemu divit, jde o nejstarší kamenný most přes řeku Vltavu. Jinak se jedná o druhý nejstarší most v celé České republice. Kaarlů most v podstatě nahradil most Juditin, který byl v roce 1342 stržen. K dokončení stavby Karlova most došlo v roce 1402. Stavěl se zhruba 45 let. Kolem Karlova mostu se váže hned několik pověstí. Kterých? To si povíme v následujících řádcích.

Karlův most

Vejce a mléko

První pověst hovoří o tom, že na stavbu byly použity kuchyňské suroviny vejce a mléko. Podle dostupných pramenů nařídil mobilizaci těchto produktů sám Karel IV. Vejce se následně svážela do Prahy. Vědci ale postupně na základě rozboru konstrukce mostu hovořili pouze o přítomnosti zbytků mléka a vína. Jestli se tyto nápoje ale používaly přímo na výstavbu konstrukce mostu, je ve hvězdách.

Kříž umístěný na Karlově mostě

Známá pověst se váže také ke kříži, který se na Karlově mostě nachází. Na druhém pilíři mostu směrem od Staroměstské věže jsou patrné výstupky. Právě na jednom z těchto výstupků býval v minulosti kříž. Naproti samotného kříže se nacházelo neblahé místo, a to popraviště. Lidé, kteří byli odsouzení k trestu hrdelnímu, se před křížem měli možnost naposledy pomodlit. Kříž nechal ve své obě strhnout choť Fridricha Falckého Alžběta Stuartovna, nicméně byl na most opět upevněn.

Karlův most

Stavitel a ďábel

Známá je i pověst pojednávající o staviteli mostu a ďáblovi. Podle legendy nechal Václav IV. shodit Jana Nepomuckého, za což přišel trest v podobě toho, že se po postavení zbořil vždy jeden pilíř z mostu. Jeden ze stavitelů se totiž spolčil s ďáblem, kterému slíbil jednu duši. Následně byl obviněn ďábel a na most dali kohouta. Ďábel vše prokoukl a vylákal na most těhotnou ženu stavitele. Ta ale byla nakonec zachráněna a vše dobře dopadlo. Od té doby se mohlo stavět dál…

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *