dul

Kde najdete nejhlubší hotelový pokoj světa?

První horníci do něj zanořili krumpáče před 900 lety, byl titulován jako královská švédská pokladnice a dnes ve svých útrobách hostí ty nejodvážnější cestovatele. Řeč je o švédském dole Sala, který dnes hostí nejhlubší hotelový pokoj na světě.

Důl Sala najdete na východě země, a po dlouhou dobu nebyl zajímavý ničím jiným, než těžbou olov,a zinku a především cínu. Za devět století své existence vydal těchto pokladů opravdu hodně. Mimo jiné se mluví o více než 450 tunách stříbra a 36 000 tunách olova.

Dříve důl, dnes hotel

Poslední horníci sfárali do jeho hlubin v roce 1908. A po dlouhou dobu to vypadalo, že důl Sala bude čekat osud všech podobných staveb – postupné chátrání, zatopení a devastace. Ovšem už v roce 1954 byla jeho horní patra na naléhání veřejnosti částečně zpřístupněna. Švédové svou historii milují, a kdo by se nechtěl podívat tam, kde se těžil drahý kov, který pomohl jejich zemi k takovému rozkvětu?

Důl Sala není jen hotel

Ale bylo třeba počkat až na přelom tisíciletí, aby návštěvníci pronikli do jeho skutečných hlubin. Tehdy v hloubce více než 155 metrů vznikly nevšední a luxusní apartmány a vyhřívané haly. Obvykle se tu pořádají četné kulturní akce v čele se svatbami a koncerty, ovšem zájemci se zde mohou i ubytovat.

Pokud vám neběhá mráz po zádech z toho, že si ustelete tam, kde ještě před stovkou let umírali horníci při mnoha závalech, určitě si pobyt tady užijete. Ale nesmí vám vadit ani stálá teplota okolo 18 °C, 155 metrů skály nad hlavou, absence mobilního signálu a samozřejmě adekvátně luxusní cena. Za jednu noc tu zaplatíte přibližně 13 000 Kč.

Pobyt se špetkou adrenalinu

Kromě prostého ubytování si můžete užít i prohlídku dolu s podzemními jezírky a podmanivým nasvícením. A opravdoví odvážlivci se zkušenostmi si pak mohou vyzkoušet i nefalšované důlní potápění s ponorem až 95 metrů.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *