Amatéři, nadšení a UNESCO aneb kostel svatého Michaela v Malawi

Celým jménem jde o kostel svatého Michaela a všech andělů a najdete ho ve východoafrickém města Blantyre v republice Malawi. Dávno se měl rozpadnout na prach, přesto se zapsal do seznamů UNESCO a každým rokem láká do této oblasti stále více turistů, pátrajících po nevšedních zážitcích.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale jde o první trvalou křesťanskou stavbu mezi Nilem a Zambezi. Fascinující? Rozhodně. Stavěli ji totiž naprostí amatéři bez potřebného vzdělání, plánů nebo materiálu. Přesto svou velkolepostí předčí mnohé „tradiční“ stavby a po více než 130 letech skvěle slouží svému účelu.

Jeden muž, jeden nápad, jedna víra

Za vším stojí reverend David Clement Scott (1853-1907), který chtěl svým kázáním dopřát trvanlivé a především odpovídající kulisy. Nemá žádné zkušenosti, jen zápal a pomoc místních lidí. Právě ti začínají vypalovat cihly z materiálů v okolí (na stavbě údajně najdeme více než 80 druhů), porovnávají obrázku chrámů v Evropě a vybírají jeho podobu.

Kostel svatého Michaela v Malawi byl postaven za tři roky

Výstavba začala v roce 1888 a to zcela z ničeho. Neexistovaly ani žádné plány. Scott a jeho pomocníci nejdříve složili části chrámu na místě z vypálených cihel a když vše drželo, jak mělo, přidali trochu spojovacího materiálu. Výsledkem je 33 metrů dlouhá, 9 metrů široká a 11 metrů vysoká stavba s kupolemi, arkádami, věžičkami a podpěrnou gotickou klenbou. Jednotný styl tu nenajdete, jde o směs mnoha vlivů, z nichž nejexotičtější bude pravděpodobně ten maurský. Dohromady ale všechno překvapivě dobře funguje – a drží.

Národní památka Malawi

V 70. letech 20 století si ovšem kostel svatého Michaela a všech andělů vyžádal větší rekonstrukci, protože se v jeho zdech objevila velká trhlina. Od té doby však vše probíhá bez potíží. V současné době je chráněn patronátem UNESCO a přístupný nejenom věřícím během četných mší, ale také zvídavým návštěvníkům z celého světa.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.