Kolik NEJ si pro vás připravil Jáchymov a která slavná osobnost díky němu vybudovala svou kariéru

Jen málokteré město se může chlubit tolika unikátními památkami a zajímavostmi jako právě Jáchymov. A to i přesto, že je poměrně malý a se spíše negativní aurou díky neslavně proslulé internaci politických vězňů.

Do nejstaršího NEJ se můžete zajít i podívat – občas

Důl Svornost (dříve Konstantin) je nejstarším dosud funkčním dolem v Evropě. Sice se od těžby kobaltové rudy a stříbra posunul k odčerpávání radonové vody pro místní lázně, ale stále funguje. Tak si to NEJ opravdu zaslouží.

Bohužel není běžně přístupný. Patří Léčebným lázním Jáchymov a právě ony čas od času zvou své návštěvníky na prohlídku 12. patra. Horní patra bohužel přístupná nejsou vůbec. Ale kdybyste si přece jen chtěli trochu „zadolovat“, pak určitě navštivte blízkou Štolu č.1, proraženou původně pro průzkum výskytu vzácných rud. Později právě zde pracovali političtí vězňové a dnes zde najdete zajímavé muzeum s lehce mrazivou atmosférou díky množství autentických exponátů.

Věděli jste, že: právě odtud pocházela ruda, kterou při svých pokusech používala Marie Curie-Skłodowská?

První radonové lázně na světě

Vznikly už v roce 1906 a mají přímou souvislost s činností místních horníků. Právě u nich si totiž lékařský personál všiml lepšího zdraví a celkové kondice. A lázně tak na sebe nenechaly dlouho čekat. Zásobují je čtyři radonové prameny ze Štoly číslo 1, smísené později v léčebných bazénech dohromady. V nabídce lázní najdete i wellness pobyty.

První radonová naučná stezka na světě

A máme tu třetí NEJ. Naučná stezka o radonu v Jáchymově je první svého druhu na světě. Na třech kilometrech příjemné procházky najdete celkem devět zastavení. Začnete u jáchymovského muzea a skončíte u sanatoria Radium palác. Ještě předtím však prodejte alejí starých stromů a dozvíte se mnoho zajímavostí. Aby ne, když se na jejím vzniku podílel mimo jiné i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.