reviště2

Král, loupežníci i povstalci – Reviště toho má za sebou opravdu hodně

Snad každý meandr řeky Hron v regionu Gron ukrývá za svou zákrutou další zajímavost. A hrad Reviště, který je jednou z nich, byste rozhodně neměli opomenout.

Jeho historie je totiž vcelku bohatá. Nejdříve byl veden jako královský, později se na něm usídlili lupiči, aby poté padl za oběť povstalcům a i přes pečlivou rekonstrukci se během staletí nakonec změnil v ruiny…

Romantika mezi lesy jako malovnaá

Zamiřte na Revištské panství, Tato mohutná stavba je k nepřehlédnutí. Leží totiž mezi meandrem řeky Hron a to už od 14. století. Chránila stezku, ale když se směr kupců změnil, Reviště bylo opuštěno.

reviště

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Oceníte i rekonstrukce, které tu probíhají

Dnes polorozpadlé ruiny opět získávají nádech své bývalé krásy. Probíhá totiž jejich obnova, za kterou částečně stojí místní dobrovolníci. Čeká vás tu i krátká naučná stezka a několik nádherných výhledových míst. A nenechte se odradit občas mírně hůře schůdným terénem.

Kl´akovská dolina a její slavní partyzáni

A kam se ještě vydat po okolí? Fanoušci dějin musí zamířit do Kl´akovské doliny. Sídlil tu totiž partyzánský odboj v období SNP. Na úpatí hory Vtáčnik se stále ještě tyčí Partyzánská chata a nechybí tu ani hrob padlého partyzána. Obec samotná byla ovšem padla v roce 1945 za oběť jednotkám Edelweiss. Dnes tu jsou jen ruiny.

Zdroj: https://www.zahoramizadolami.sk/region-gron/, https://regiongron.sk/sportoviska-v-ziari-nad-hronom/, http://pamiatkazosnulych.sk/cintorin/?cemetery=106

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *