reviště2

Král, loupežníci i povstalci – Reviště toho má za sebou opravdu hodně

Snad každý meandr řeky Hron v regionu Gron ukrývá za svou zákrutou další zajímavost. A hrad Reviště, který je jednou z nich, byste rozhodně neměli opomenout.

Jeho historie je totiž vcelku bohatá. Nejdříve byl veden jako královský, později se na něm usídlili lupiči, aby poté padl za oběť povstalcům a i přes pečlivou rekonstrukci se během staletí nakonec změnil v ruiny…

Romantika mezi lesy vás dozajista okouzlí

Máme na mysli Revištské panství, resp. hrad Reviště v osadě Revištské podzámčie. Tato mohutná stavba se vypíná nad nádherným meandrem řeky Hron. Její základy byly vztyčeny ve 14. století a to kvůli ochraně Pohronské obchodní cesty a báňských měst na středním Slovensku. Když se směr kupecké stezky změnil, obyvatelé hrad Reviště opustili.

reviště

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Oceníte i rekonstrukce, které tu probíhají

Dnes tu probíhá intenzivní záchranný program, díky němuž každý rok polorozpadlé ruiny hradu získávají něco málo ze své bývalé krásy. Pro turisty je tu aktuálně připravena i krátká naučná stezka, která vás seznámí nejenom s historií panstva v této oblasti, ale zavede vás i na několik nádherných výhledových míst. Takže se určitě vypravte po jejích stopách, i když jsou občas krkolomné.

Kl´akovská dolina a partyzáni

A kam se ještě vydat po okolí? Fanoušci novodobé historie si určitě užijí návštěvu Kl´akovské doliny. Ta je neodmyslitelně spjata s partyzánským odbojem v období SNP. Vydejte se k úpatí hory Vtáčnik, kde dodnes stojí Partyzánská chata a hrob padlého partyzána. A v obci Kl´ak/Ostrý Grúň na vás čeká i pamětní jizba. Obec samotná byla vypálena v roce 1945 nechvalně známými jednotkami Edelweiss. Dnes toho po ní už bohužel moc nezůstalo.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *