Neziderské jezero

Krásy Neziderského jezera

Rádi byste vyrazili na dovolenou na pláž, ale nechce se vám trávit dlouhé hodiny na cestě k moři. Zajeďte si do Rakouska na dovolenou do Burgendlandu k Nezidereskému jezeru. Voda je mírně slaná, příjemně teplá a vodní hladina skoro nekonečná, zkrátka ideál.

Neziderské jezero

Jezero se nachází 70 kilometrů od Vídně, pokud pojedete z Prahy, zabere vám cesta asi 4 hodiny a pokud z Brna, tak dokonce hodiny pouze 2. Neziderské jezero je největší vodní plochou ve spolkové zemi Burgenland a také v celém Rakousku. Značná část jezera zasahuje i přes Maďarské hranice. Celková plocha jezera je 315 km2. Někdy se jezero nazývá rakouským mořem a to nejen díky rozloze, ale i kvůli tomu, že v minulosti zde moře opravdu bylo, které zanechalo sůl usazenou v sedimentech, což spolu s minerály dělá vodu trochu zakalenou. Voda v jezeře bývá příjemně teplá hned na jaře a nezamrzá skoro nikdy.

Mezi vinicemi

Letní dovolená u Neziderského jezera je opravdovým relaxem i zážitek v jednom. Díky středomořskému klimatu si zde na své přijdou sportovní nadšenci i milovníci slunce a koupání. Unikátní příroda, idylické vinice nebo nekončící hladina jezera, zkrátka potěší všechny, od dětí až po dospělé. V místních restauracích můžete ochutnat speciality ze zdejších ryb z jezera, jako jsou například kapři či candáti.  V letních měsících lákají návštěvníky koupaliště Neziderského jezera, koupací jezírka a bazény ke koupání a opalovaní. Večer si zase můžete dopřát romantické procházky mezi vinicemi, mokřady nebo podél vody. V případě nepříznivého počasí můžete navštívit lázně St. Martins Therm nebo kryté bazény či můžete zvolit prohlídku v nedalekém zámku Esterházy.

Mezi národními parky

Krásná je i krajina v okolí jezera. Celá oblast je dokonce zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Jezero je obklopeno dvěma národními parky. Jedná se o rakouský Nusiedler See Seewinkel a na opačné straně maďarský Fertó- Hanság. V národních parcích můžete také potkat některé chráněné druhy zvířat či rostlin. Břeh jezera je navíc obklopen prorostlým rákosím, které patří mezi největší oblast rákosin v Evropě.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.